S pestro prehrano do ravno prav mikrohranil
Vitamini in minerali
Dr. Igor Pravst: Pri Slovencih je posebno problematična preskrbljenost z vitaminoma C in B12 ter železom.
Vitamine že od nekdaj ljudje prepoznavajo kot nekaj, kar koristi njihovemu zdravju, pa ni nujno iz lekarne. Lahko bi rekli, da so v kombinaciji z minerali kar sopomenka za zdravje. Že pred desetletji, ko potrošniki niso toliko razmišljali o živilih kot bolj ali manj zdravih, so otroke spodbujali k uživanju sadja in zelenjave, »da bodo dobili vitamine«.
Ljudskim ušesom je najbolj domač vitamin C, pri navajanju ostalih pa se hitro ustavi – vsaj, ko beseda nanese na njihove učinke in vire. Med minerali bi naključni vprašani verjetno najprej izustil kalcij (in pokazal na kosti) ali železo (za boljšo kri). Zaradi uvodne trditve, ki vsekakor drži, pa bi bilo koristno vedeti kaj več.
Prava mera
Kako najti pravo mero med premalo in preveč vitaminov in mineralov? Prehranski strokovnjaki odgovarjajo v en glas: Z uravnoteženo prehrano. Zakaj? »Živila običajno vsebujejo več snovi, ki učinkujejo med seboj, in ki pomagajo k boljšemu izkoristku vitamina ali minerala v telesu. Primer: mleko, ki vsebuje vitamin D in kalcij – vitamin D v telesu pomaga pri vgradnji kalcija v kosti. Ker je delovanje vitaminov in mineralov lahko medsebojno povezano, je najbolje, da jih uživamo z živili,« pojasnjujejo na Inštitutu za nutricionistiko.
Vitamine in minerale vsebujejo praktično vsa osnovna, nepredelana živila – zelenjava, sadje, olja, žita, meso in živalski produkti. Zdrava odrasla oseba torej dobi dovolj omenjenih snovi s hranilno bogatimi živili. Hranilno revna pa so tista, ki vsebujejo veliko maščob oziroma sladkorjev in malo drugih hranil, npr. pecivo, ocvrta živila in sladkarije. Praviloma zadošča, če v dnevno prehrano vključimo okoli 250 do 400 gramov zelenjave in 150 do 250 gramov sadja.
Izjemoma so potrebe po vitaminih in mineralih večje (če dolgo časa jemo enolično hrano ali nesorazmerne količine vlaknin, ki nase vežejo nekatere minerale, pri dolgotrajni driski, nosečnosti, dojenju in pri nekaterih boleznih). Takrat jih je treba dodajati s prehranskimi dodatki ali zdravili, pri čemer izbiro in odmerke prepustimo osebnemu zdravniku.
Res pa se lahko omenjena mikrohranila v sicer hranilno bogati hrani tudi izgubijo, če z njimi napak rokujemo. Vitamini so denimo občutljivi na vplive iz okolja – svetlobo, kisik, toploto, pa tudi na mehansko obdelavo; veliko jih uniči na primer rezanje zelenjave na manjše koščke. Zato je živila dobro uživati čim manj predelana in prekuhana oziroma kolikor je mogoče sveže pripravljena.
Ko posegamo po prehranskih dopolnilih, lahko na embalaži preberemo, kolikšen je priporočen dnevni vnos (PDV, velja za povprečje, ne glede na starost in spol) ter zgornja meja (ZM, maksimalni dnevni vnos z upoštevanim varnostnim količnikom).
Najbolj problematični
Ker pa je izjem, ki potrebujejo več vitaminov in mineralov, in ljudi, ki se ne prehranjujejo optimalno, veliko, smo hoteli izvedeti, kaj iz opisanega nabora najbolj manjka slovenski populaciji. Inštitut za nutricionistiko denimo poskuša to dognati skozi raziskave prehranjevalnih navad različnih ciljnih skupin – o preskrbljenosti Slovencev z vitamini in minerali, o uporabi prehranskih dopolnil ipd.
V teku je več študij, katerih rezultati bodo znani in objavljeni v prihodnjih mesecih, direktor inštituta, dr. Igor Pravst, pa na njihovi podlagi že lahko strne nekaj ugotovitev: »Izmed mikrohranil, ki so najbolj problematična, bi izpostavil vitamin D v jesensko-zimskem obdobju – poleti ga dobimo dovolj zaradi izpostavljenosti soncu – in vitamin B12 pri ljudeh, ki se prehranjujejo pretežno rastlinsko ter pri starejših. Ker prebavila tekom življenja počasi pešajo, ljudje vitamin B12 slabše absorbirajo, vegani denimo pa gaz rastlinsko hrano ne dobijo dovolj.« Od mineralov pa je po Pravstovem mnenju najbolj problematično železo.
Pobliže poglejmo nekaj značilnosti ključnih.
Veganski manko
Vitamin B12 je eden od vitaminov skupine B, v katero spadajo še tiamin, riboflavin, niacin, B6, biotin, folna kislina. Vsi imajo zelo pomembno vlogo pri delovanju živčnega sistema. B12 med drugim vpliva na zmanjševanje utrujenosti
in izčrpanosti, hkrati pa sodeluje v procesu tvorbe rdečih krvnih celic. Kar zadeva ta vitamin, so kritične skupine: nosečnice (ker ga nekaj preide na plod), starejši ter vegetarijanci in vegani. Slednjim pogosto manjka (poleg kalcija, vitamina D in cinka) tudi vitamina B12, saj se ta nahaja izključno v hrani živalskega izvora, ki so se ji odrekli.
Daleč največ ga je v jetrih, mesu prežvekovalcev, ribah, jajcih, mleku in siru. Nekatere vrste rastlinskega mleka in žitnih kosmičev so obogatene z njim, v obliki prehranskih dodatkov pa ga priporočajo smernice veganske prehrane.
Če nam manjka vitamina B12, smo utrujeni, oslabeli, pojavi se lahko zaprtje, izguba apetita, depresija, motnje spomina, v hujših primerih pa slabokrvnost in okvare živčnega sistema.
Širok nabor učinkov
Vitamin C je antioksidant, ki v jetrih sodeluje pri odstranjevanju strupov in zdravil, ki se nabirajo v krvi. Celice varuje pred oksidativnim stresom. Spodbuja delovanje imunskega sistema, zato ga je treba dovolj zaužiti s primerno hrano posebej v zimskem času. Zmanjšuje utrujenost, pomaga pri nastajanju kolagena, preprečuje izčrpanost ter povečuje absorbcijo železa.
Največ ga dobimo s svežo, ustrezno skladiščeno ter lokalno pridelano zelenjavo in sadjem. Čeprav se ga s toplotno obdelavo nekaj izgubi, so tudi kuhana živila
lahko njegov dober vir. Vitamin C vsebujejo agrumi, jagodičje, zelena in listnata zelenjava, paradižnik, kivi, cvetača, brokoli, brstični ohrovt, pljuča, jetra. Priporočen dnevni vnos je 80 miligramov, kar lahko odrasla oseba dobi s pestro
prehrano. Večje potrebe po vitaminu C imajo predvsem kadilci, nosečnice in tisti, ki se zelo intenzivno ukvarjajo s športom.