V Sloveniji na leto proizvedemo 360 ton jedilnega olja**, Slovenci pa na leto porabimo 7,4 L olja na člana gospodinjstva (SURS, 2018*). V podjetju se zavedajo, da odpadno jedilno olje ne sodi v odtok ali naravo, saj pri tem onesnaži površinske vode in podtalnico. Olje, nabrano na površini vode, onemogoča prehod kisika in s tem življenje vodnega živalstva in rastlinstva. Nalaga se na stenah kanalizacijskih cevi in s tem otežuje prehod drugih odplak. Če ga odvržemo med biološke odpadke, na kompost ali drugam v naravo, onemogočimo naraven razkroj in delovanje mikroorganizmov. Sčasoma se spere do podtalnice, ki je v Sloveniji glavni vir pitne vode. Ko je podtalnica onesnažena, lahko traja več sto let, da se njena kakovost obnovi ali izboljša.** Jedilno olje je zato po uporabi potrebno odvreči ločeno.
V podjetju SPAR so se odločili, da v svojih trgovinah postavijo lastne zbiralnike za odpadno jedilno olje. S tem svojim kupcem olajšajo zbiranje in odlaganje zbranega jedilnega olja in jih za dejanje vlivanja še nagradijo s kuponom za 15 centov, ki ga lahko unovčijo v njihovi trgovini. Njihovi zbiralniki so čisti, enostavni za uporabo, kupci lahko olje odložijo spotoma, preden se odpravijo v trgovino po nakupe. Trenutno lahko uporabniki take zbiralnike najdejo že v enajstih trgovinah SPAR, svojo mrežo pa želijo v letošnjem letu še razširiti.
Pri svojih širitvah mreže zbiralnikov so veseli vseh pozitivnih odzivov občin, ki jim zbiralnik v lokalni trgovini pomeni tudi eno izmed trajnostnih rešitev za občane, ki imajo na ta način prihranjeno pot in olajšano odlaganje teh vrst odpadkov.
"Verjamemo, da se prvi koraki k trajnostnemu delovanju začnejo prav v lokalnem okolju. Zato smo veseli, da lahko tudi s podporo občin razvijamo rešitve, ki ljudem olajšajo okolju prijazne izbire v vsakdanjem življenju. Širitev mreže zbiralnikov za odpadno jedilno olje je konkreten korak k varovanju narave, zmanjševanju onesnaževanja in spodbujanju krožnega gospodarstva – tam, kjer živimo in delamo”, so povedali v SPAR Slovenija.