Športna prehrana
Avtorica članka: Andreja Širca Čampa, univ.dipl.inž., klinična dietetičarka
Iz leta v leto je več športnih zanesenjakov, ki prosti čas namenjajo telesni dejavnosti. V športnih revijah so pogosto objavljeni skrbno načrtovani programi treningov. Vse več športnih zanesenjakov vadi v klubih pod vodstvom osebnih trenerjev v želji po čim boljših rezultatih.
Vsakodnevno rekreativno ukvarjanje s športom, ki ni daljše od ene ure, ne potrebuje tako striktnega pristopa kot ga potrebujejo vrhunski tekmovalci. Zadeva je dosti bolj preprosta, kot se morda zdi na prvi pogled. Za dosego ciljev ne potrebujemo posebnega prehranskega režima in treningov, potrebujemo pa veliko volje in predvsem vztrajnosti. Običajno že majhne spremembe v načinu vadbe in prehranjevanja (npr. redni obroki, optimalen energijski vnos, opuščanje nezdravih prigrizkov, strukturirani obrok pred in po vadbi ...) prinesejo odlične rezultate.
Druga zgodba je, ko se rekreativna uro trajajoča dnevna vadba napreduje v daljšo in vse bolj tekmovalno usmerjeno treniranje. Pred vrati je zagotovo največji tekaški dogodek v Sloveniji, Ljubljanski maraton. Popularnost najdaljše tekaške atletske discipline vztrajno narašča tudi med slovenskimi rekreativnimi tekači. Po podatkih organizatorjev Ljubljanskega maratona je na prvi izvedbi Ljubljanskega maratona leta 1996, 42-kilometersko razdaljo preteklo 153 tekačev, lani 1534, kar desetkrat več. Enako se je na 21-kilometrsko razdaljo leta 1996 podalo 327 tekačev lani že 4436.