Estetsko dovršeni grižljaji okusnih variacij
Suši je verjetno najbolj razširjena in popularna jed iz dežele vzhajajočega sonca, ki jo danes lahko po vsem svetu okušamo v prestižnih restavracijah, preprostih bistrojih s hitro hrano ali kupimo sveže pripravljene v trgovini. Variacije te izjemne jedi imajo nenavadno zgodovino, navdušujejo pa ne le zaradi izjemnih okusov in kombinacij, ampak tudi zato, ker so suši v japonski kulturi povzdignili do popolnosti.
Sestavine, ki dopolnijo riževo osnovo
Mojster sušija ali itamea-san
Pravi itamea-san naj bi bil sposoben ustvariti nigiri suši, v katerem so vsa riževa zrna obrnjena v isto smer. Zato ni čudno, da vajeništvo za kuharskega mojstra sušija z nazivom itamea, traja vsaj 10 let. Po prvih nekaj letih vajenci dosežejo šele stopnjo wakiita, kar pomeni, da lahko takrat samostojno delajo 'za desko' in režejo sveže sestavine za suši.
- Suši je na Japonskem po ugodnih cenah na voljo v tako imenovanih restavracijah kaiten-zushi, kjer krožniki z različnimi sušiji krožijo po tekočem traku.
- Jiro Ono, rojen leta 1925, je zelo cenjen suši chef in lastnik morda najbolj znane japonske suši restavracije Sukiyabashi Jiro v Tokiu.
- Po Guinnessovi knjigi rekordov je najdražji suši ustvaril filipinski chef Araneta, saj ga je obdal z užitnim zlatimi lističi in okrasil z biseri ter diamanti. Pet zvitkov stane skoraj 2000 dolarjev.
- Noži za rezanje sestavin za suši so izjemno ostri in pod kotom nabrušeni le na eni strani. Druga stran rezila je ravna, da se živila ne oprijemajo noža.
- Suši se tradicionalno je z rokami, ne s palčkami.
- 18. junij je svetovni dan sušija. Prvič smo ga praznovali leta 2009.
- Losos je na Japonskem postal popularna sestavina sušija šele po letu 1990. Za to so krivi Norvežani, ki so gojene losose začeli tržiti v tej oddaljeni deželi.