Pravilo je preprosto: jejmo večkrat in po malem
Redno prehranjevanje
Ena večjih prehranjevalnih težav je neprimerna razporeditev obrokov čez dan
Hiter način življenja je spremenil vse naše navade. Časa nam ne zmanjkuje samo za samorefleksijo in duševno hrano, ampak tudi za urejeno fizično prehranjevanje. Neprimerna prehrana je poleg nezadostne telesne dejavnosti ter tveganega uživanja alkohola in kajenja, poglavitni spodbujevalec pojavnosti kroničnih nenalezljivih bolezni – bolezni srca in ožilja, sladkorne bolezni tipa 2, nekaterih vrst raka, nekaterih kroničnih pljučnih obolenj, debelosti in osteoporoze –, ne le v Evropi in svetu, ampak tudi v Sloveniji. Posebno ranljivi skupini sta mladostniki in starostniki, velik izziv pa je tudi zagotavljanje zdrave in uravnotežene prehrane aktivne populacije na delovnem mestu.
Ko govorimo o prehranjevalnih navadah, mislimo na izbor in količino uporabljenih oziroma zaužitih živil, sestavo jedi, način priprave hrane ter na število in razporejenost dnevnih obrokov. Zaznamujejo jih socialni, ekonomski, etični in kulturni vplivi iz okolja, zato vsaka država vodi svojo posebno prehranjevalno politiko. Ta je pred posebnim pritiskom, saj se napovedujejo visoke podražitve hrane.
Cilji do leta 2025
Skrb vzbujajoči izsledki raziskav o prehranjevalnih navadah Slovencev so že pred leti spodbudili zakonodajalca, da je v sodelovanju s stroko in nevladnimi organizacijami sprejel celovit Nacionalni programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015–2025 – Dober tek Slovenija, s sloganom Zdravo uživaj & več gibaj!. Njegovi ključni izzivi so bili manjšati pojavnost debelosti in kroničnih bolezni, doseči energijsko in hranilno uravnoteženost med presnovnimi potrebami in prehranskim vnosom ter spremeniti sedeči način življenja. Program sledi desetim ciljem: povečati delež izključno dojenih otrok, povečati delež prebivalcev, ki vsak dan zajtrkujejo, spodbuditi uživanje sadja in zelenjave, povečati delež telesno aktivnega prebivalstva, zmanjšati delež čezmerno hranjenih in debelih, zmanjšati vnos sladkorja in soli, transmaščob in nasičenih maščob, zmanjšati delež podhranjenih in funkcionalno manj zmožnih starejših ljudi ter bolnikov. Program prehaja v zadnjo tretjino in je še vedno zelo aktualen.
Ker je eden od vzrokov za slabo stanje tudi neustrezna informiranost, ni odveč spomniti, kje vse je na voljo obilo koristnih in zanesljivih informacij o uravnoteženi in zdravi prehrani. Najdemo jih na nacionalnem portalu o hrani in prehrani Prehrana.si, na portalu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in Inštituta za nutricionistiko, država pa podpira tudi številne projekte nevladnih organizacij, ki merijo na zdravo prehranjevanje posameznih skupin prebivalstva: najmlajše, šolajočo populacijo, zaposlene v podjetjih in javnih zavodih, starejše, bolnike in tako dalje.
Dvanajst smernic
Na podlagi priporočil Svetovne zdravstvene organizacije so v Sloveniji pripravili 12 smernic zdravega prehranjevanja. Najprej: tri do pet obrokov na dan (z obveznim zajtrkom), bogatih z živili rastlinskega izvora, polnovrednimi žiti, s čim manj prečiščenega sladkorja in bele moke. Večkrat na dan posezimo po sadju in zelenjavi različnih barv, saj barva določa aktivne snovi, ki jih vsebujejo. Z maščobami naj bi pokrili največ 30 odstotkov energijskih potreb, uporabljajmo kakovostna olja, bogata z nenasičenimi maščobami, izogibajmo se pretirani uporabi masla, masti, zaseke, ocvirkov, smetane. Pri mesu dajmo prednost nemastnemu, belemu mesu in ribam, večkrat ga nadomestimo s stročnicami. Tudi mleko in mlečni izdelki naj bodo na jedilniku v zmernih količinah in manj mastni. Jejmo manj slano in manj sladko, sladicam se poskušajmo izogniti, željo po sladkem lahko potolažimo s suhim sadjem. Ne pozabimo na hidracijo, saj telo potrebuje vodo za normalno delovanje, omejimo pa uživanje alkohola. Pomemben je tudi način priprave hrane. Pazimo, da živil ne prekuhamo ali preveč zapečemo, izognimo se cvrtju in pretirani uporabi maščobe. In slednjič, uspeh bo prišel le, če bomo tudi dovolj fizično aktivni.