SPAR Vinoteka, Slovenske vinske klasike

Slovenske vinske klasike

Od tradicionalnih avtohtonih sort do inovativnih oranžnih vin in vse do prazničnih okusov martinovega – v oktobru se prepustite klasikam, ki združujejo tradicijo in sodobnost. To je mesec, ko lahko raziskujete slovensko vinsko dediščino in uživate v čarobnem vzdušju jeseni.

Slovenske vinske klasike, Mošt - prvi okus jeseni

Mošt, prvi okus jeseni

Slovenske vinske klasike, Avtohtoni vinogradniški biseri

Avtohtoni vinogradniški biseri

Slovenske vinske klasike, Ikonične vinske znamke

Ikonične vinske znamke

Slovenske vinske klasike, Oranžni vinski junaki

Oranžni vinski junaki

Slovenske vinske klasike, Martinov praznik

Martinov praznik

Mošt, prvi okus jeseni

Slovenske vinske klasike, Mošt - prvi okus jeseni

Mošt je sveže iztisnjen grozdni sok, ki se še ni povsem fermentiral v vino. Je prvi jesenski okus, saj nastane takoj po trgatvi, ko se grozdje preša in sok prehaja v vino. Čeprav še ni alkoholna pijača, vsebuje naravne sladkorje in encime iz grozdja, ki so ključni za nadaljnji proces fermentacije. Ta sladkost in sadne arome ponujajo vpogled v kakovost grozdja in prihodnji letnik vina. Mošt je osvežilna naravna pijača, ki se tradicionalno uživa jeseni, ko vinogradniki zaključujejo trgatev.

Slovenske vinske klasike, Mošt - prvi okus jeseni

Ko se mošt spremeni v vino, fermentacija razvije bolj kompleksne zaznave, zaradi česar vino postane bogatejše. Vina, še posebej mlada, pogosto izstopajo po svoji svežini, živahnih sadnih aromah in harmoničnih okusih. Te lastnosti so idealne za jesenske sezonske jedi, saj vina lepo dopolnijo bogate okuse, ki so značilni za to obdobje. Poglejte, kaj za še boljši gastronomski uvod v jesen priporoča naš somelje.  

Somelje priporoča

SOMELJEJEV TOP IZBOR TEDNA

Mošt, prvi okus jeseni, someljejev top izbor

VINSKI MOŠT, VINSKA KLET PUKLAVEC, 1L

Mošt je lahko odlična pijača, ki popestri marsikatero kulinarično doživetje ali pa preprosto uživanje ob kozarcu v dobri družbi. Arome spomnijo na grozdni sok, zaznamo tudi limono, breskev in muškatni cvet, vse skupaj pa lepo povezuje prijetna dišeča nota. V ustih mošt deluje sladkobno in zaokroženo ter ima prijeten osvežilen pookus.

Idealen je za spremljavo lažjih sladic, recimo torte Pavlove.

Vinski mošt, Vinska klet Puklavec

Avtohtoni vinogradniški biseri

Kaj sploh pomeni, da je vino avtohtono?

Da lahko vino označimo za avtohtono, moramo poznati njegove prednike. Avtohtono vino namreč izhaja iz lokalnih sort grozdja, pri katerih poznamo njihov izvor in »starše«, ki izvirajo z geografskega območja, kot je Slovenija. Te sorte so prilagojene podnebju in tlom nekega območja ter izražajo terroir – edinstvene naravne razmere, v katerih rastejo. Avtohtona vina so pomemben del vinogradniške dediščine, saj ohranjajo pristnost in tradicijo regije, iz katere izvirajo.

Avtohtoni vinogradniški biseri, Avtohtone sorte pri nas

Avtohtone sorte pri nas

Slovenske avtohtone sorte predstavljajo pravi zaklad slovenskega vinogradništva, saj vsaka nosi unikatno zgodbo in okus.

Zelen iz Vipavske doline denimo uspeva izključno na tem območju. Z nežnimi aromami in svežino ponuja resnično lokalno izkušnjo, ki je ne boste našli nikjer drugje. Pinela, prav tako iz Vipavske doline, je lahkotno, sveže vino, idealno za uživanje v toplejših dneh. Avtohtona sorta je tudi ranina, ki jo v Avstriji poznajo kot Bouvier – tako je bilo ime bankirju, ki je sorto odkril v vinogradih v bližini Kapele. Od leta 2016 nam Nemci priznavajo tudi avtohtoni modro frankinjo in portugalko.

Vprašanje avtohtonosti sort in njihovega izvora včasih povzroča nejasnosti, saj ljudje avtohtonost pogosto povezujejo s sortami, na katere so v regiji še posebej ponosni in ki imajo na nekem območju dolgoletno tradicijo. Tako se na primer za rebulo pogosto reče, da je avtohtona, čeprav gre pravzaprav za tradicionalno vinsko sorto.

Avtohtoni vinogradniški biseri, Kakšna je razlika med avtohtonimi in tradicionalnimi sortami?

Kakšna je razlika med avtohtonimi in tradicionalnimi sortami?

Tradicionalne sorte so tiste, ki pri nas uspevajo že dolgo (najmanj petdeset let) in so skozi čas pridobile svoje značilne lastnosti, ki so se prilagodile specifikam krajev.

Med tradicionalnimi rdečimi vini slavi refošk, ki ga pogosto imenujejo kralj slovenskih rdečih vin. Njegova temna barva, bogat okus ter arome zrelih gozdnih sadežev in zelišč navdušujejo ljubitelje rdečih vin. Poleg tega so mehki tanini in zemeljski toni idealni za kombinacijo z bogatejšimi obroki, kot so pečene mesne jedi.

S Štajerske prihaja šipon (furmint), sorta, ki slovi po svoji izjemni svežini in veliki kislosti. Ponuja živahne citrusne arome in je odlična izbira za ljubitelje suhih belih vin. Za imenom šipon pa se skriva tudi zelo dobra zgodba: pravijo, da so francoski vojaki v času Ilirskih provinc tako uživali v vinu, ki so jim ga točili, da so vzklikali »Si bon!« (»Dobro je!«), lokalni točaji pa so razumeli, da želijo pijačo, ki ji pravijo šipon, in tako je nastalo to sinonimno poimenovanje. Sorta sicer izvira iz črnomorskega bazena.

Somelje priporoča

SOMELJEJEV TOP IZBOR TEDNA

Avtohtoni vinogradniški biseri, someljejev top izbor tedna

BELO VINO ZELEN, FERJANČIČ, 0,75L

Je kristalne limonino rumene barve. Poudarjena cvetica spomni na zelišča, zaznavajo se rožmarin, timijan ter tudi note grenivke, limete in zelenega jabolka. V ustih je vino osvežilno, prijetno mineralno ter ima eleganten in dolgotrajen pookus.

Vino, ki bo prijalo ob različnih ribjih jedeh, bodisi postrvi, pa tudi brancinu. Poskusite ga ob fileju šarenke s provansalskim krompirjem.

Belo vino Zelen, Ferjančič

Ikonične vinske znamke

Slovenija se ponaša z nekaterimi prepoznavnimi vinskimi hišami, ki so si prislužile mednarodno priznanje zaradi svoje kakovosti, inovativnosti in spoštovanja tradicije. Jih poznate?

Ikonične vinske znamke, Klet Brda

je največja zadružna vinska klet v Sloveniji, znana po svojih svežih belih in polnih rdečih vinih, ki odlično izražajo značaj briškega terroirja.

Ikonične vinske znamke, Vinakoper

je klet iz slovenske Istre, ki je priljubljena zaradi svojih bogatih rdečih vin, kot sta refošk in cabernet sauvignon, ki zrcalita edinstvenost istrske pokrajine.

Ikonične vinske znamke, Vinakras

iz Sežane se ponašajo z vrhunskimi terani in drugimi kraškimi vini, ki odražajo surovo lepoto kraškega podnebja in rdeče zemlje, na kateri raste grozdje.

Ikonične vinske znamke, Movia

je ena izmed najbolj znanih slovenskih vinskih kleti, predvsem zaradi svojih oranžnih vin, ki jih prideluje po sonaravnih načelih, skoraj brez posegov v pridelavo.

s Štajerske združuje dolgoletno tradicijo in moderne tehnike, vina te kleti pa odražajo ravnovesje med spoštovanjem dediščine in prilagajanjem novim okusom.  

Ikonične vinske znamke, Istenič

je ime, ki ga ljubitelji penin dobro poznajo. Prva slovenska klet, ki se je specializirala za vrhunske penine, pridelane po klasični metodi, je pridobila ugled doma in v tujini.  

Ikonične vinske znamke, Kabaj

iz Goriških brd redno prejema mednarodne nagrade za svoja bogata, sonaravno pridelana vina, ki izžarevajo značilnosti terroirja, iz katerega izvirajo.

Ikonične vinske znamke, Edi Simčič

iz Brd je mojster vrhunskih belih in rdečih vin, ki navdušujejo s kompleksnostjo in plemenitim okusom.

je istrska klet, znana po svojem značilnem refošku in malvaziji, ki odražata bogatost osončene istrske zemlje.

je eden najbolj prepoznavnih briških vinarjev, specializiran za vina, ki izražajo pristnost terroirja, iz katerega izvirajo. V lasti ima tudi nekaj izjemnih in najstarejših vinogradov v Goriških brdih.

Somelje priporoča

SOMELJEJEV TOP IZBOR TEDNA

Ikonične vinske znamke, someljejev top izbor tedna

BELO VINO REBULA OPOKA, MARJAN SIMČIČ, 0,75L

Vino svetleče zlato rumene barve z gostim odtenkom. Vonj je intenziven in spominja na razbeljen lapor, kresilni kamen, med, kandirane pomaranče, jabolčne krhlje, zaznati je tudi note praženega. Okus je bogat, izrazit in poln značaja, pookus pa je plemenit in dolgo obstojen.

Odlično vino za spremljavo ob piščančjih jedeh, pa tudi ob kakem tuninem zrezku ali celo kotletu.

Belo vino Rebula Opoka, Marjan Simčič

Oranžni vinski junaki

Oranžni vinski junaki, Kaj so oranžna vina?

Kaj so oranžna vina?

Oranžna vina so pravzaprav bela vina, pridelana s tehniko rdečih vin. Iztisnjeni sok belega grozdja pustijo dlje časa v stiku z lupino grozdnih jagod, kar oranžnim vinom daje značilno jantarno barvo. Daljša maceracija jim doda nove lastnosti, zrelejšo aromatiko in globlji okus.


Za začetek naj pojasnimo, da poimenovanje vin z besedo »oranžna« marsikateremu poznavalcu ne ustreza. Primerneje bi bilo, če bi o teh vinih govorili kot o jantarnih. Izraz oranžna vina je namreč nastal v angleško govorečih deželah, kjer so se prvič srečali s tem slogom vin. Zanimivo je tudi, da marsikateri Anglež, ko se omeni »orange wine«, pomisli, da gre za vino iz pomaranč.

Oranžni vinski junaki, Zakaj so oranžna vina posebna?

Zakaj so oranžna vina posebna?

Posebnost oranžnih vin je v tem, da se pogostokrat pridelujejo z minimalnimi posegi, brez enoloških sredstev in s poudarkom na naravni fermentaciji. To pomeni, da vino izraža pristnost in terroir območja, kjer je bilo grozdje pridelano. Arome teh vin so bogatejše, pogosto spominjajo na suho sadje, začimbe in oreščke, v okusu pa lahko marsikdaj zaznamo tanin.

Oranžni vinski junaki, Zgodovina oranžnih vin

Zgodovina oranžnih vin

Oranžna vina niso nova iznajdba, ampak imajo zelo dolgo tradicijo. Prvič so jih pridelovali že pred tisočletji, zlasti v Gruziji, kjer je bil postopek pridelave v glinenih amforah običajen. Ta starodavna metoda je danes ponovno oživela in pritegnila sodobne vinarje.


V sodobni zgodovini pa Vipavska dolina in Goriška brda veljajo za neuradni središči pridelave takih vin.

Oranžni vinski junaki, Zakaj so oranžna vina priljubljena?

Zakaj so oranžna vina priljubljena?

V zadnjem desetletju so oranžna vina med vinoljubci postala pravi trend. Njihova edinstvena barva, bogat okus in naravni način pridelave so navdušili tiste, ki iščejo nekaj drugačnega in posebnega. Zaradi svoje robustnosti in večplastnosti se oranžna vina odlično podajo k raznovrstnim jedem.

Oranžni vinski junaki, Oranžna vina pri nas

Oranžna vina pri nas

Oranžna vina imajo v Sloveniji dolgo tradicijo, zlasti v Vipavski dolini, kjer je njihova pridelava zelo razširjena. Ena najpogostejših sort za oranžna vina je rebula, ki je cenjena zaradi njene sposobnosti zorenja. Med naše najbolj znane pridelovalce tovrstnih vin spadajo Guerila, Kabaj, Mlečnik, Fon, Zorjan, Šuman, Klinec, Rojac, njihovi vinski junaki pa so prepoznani po globini okusa in naravnem, minimalističnem pristopu k vinogradništvu.

Somelje priporoča

SOMELJEJEV TOP IZBOR TEDNA

Oranžni vinski junaki, someljejev top izbor tedna

BELO VINO MALVAZIJA, EKOLOŠKO (DEMETER), KORENIKA&MOŠKON, 0,75L

Gre za vino zlato rumene barve z jantarnim odtenkom, bistro in gosto, ki bi mu lahko rekli tudi »baby orange«. Poudarjena cvetica spomni na zrelo marelico, ananas, akacijev med in mandljev cvet, najdemo tudi rožmarin in nežne note, ki asociirajo na droži. V ustih vino deluje toplotno in zaokroženo. Kisline so prijetno vgrajene in tvorijo eleganten, dolgo obstojen pookus.

Odlično za uživanja ob mastni ribi, lososu, pa tudi perutnini.

Belo vino Malvazija, Korenika & Moškon

Martinov praznik

Martinov praznik, Praznik vina in svetega Martina

Praznik vina in svetega Martina

Martinovo praznujemo vsako leto 11. novembra, ko se mošt uradno spremeni v vino. Ta dan je v Sloveniji pomemben vinogradniški praznik, ki ga spremljajo tradicionalne pojedine in praznovanja.


Sveti Martin
, ki je zavetnik vinogradnikov, je poznan po legendi, po kateri je kot rimski vojak srečal berača in mu odrezal polovico svojega plašča, da bi ga ogrel. Po tem dejanju se je spreobrnil v kristjana in kasneje postal škof. Legenda pravi, da je sveti Martin tudi tisti, ki simbolično krsti mošt, da postane vino.


Martinovo je torej čas veselja, druženja in uživanja ob kozarcu dobrega slovenskega vina.

Martinov praznik - Vina in hrana, ki spremljajo martinovo

Vina in hrana, ki spremljajo martinovo

Martinovo ni le praznik vina, temveč tudi bogate kulinarike. Najpogosteje se na praznični mizi znajdejo pečena gos, mladi krompir in rdeče zelje. Te jedi so značilne za praznovanja, saj njihova polnost in mastnost zahtevata vina, ki prinesejo svežino in uravnotežijo okuse.


K tem jedem se odlično prilegata modra frankinja s svojimi sadnimi notami in prijetno kislino ter cviček, ki s svojo lahkostjo nevtralizira bogate okuse. Za ljubitelje bolj strukturiranih vin pa je odlična izbira merlot s Primorske.

Somelje priporoča

SOMELJEJEV TOP IZBOR TEDNA

Martinov praznik, Someljejev top izbor tedna

RDEČE VINO MODRA FRANKINJA, FRELIH, 0,75L

Vino globoke, rubinasto rdeče barve. Cvetica spomni na robidnico, črno češnjo, vrtnico, črni poper in praprot, najdemo pa tudi nežne tone sladkih začimb. V ustih vino deluje sočno in z žametastimi tanini, ki se zaokrožajo. Je intenzivno, osvežilno, strukturirano in dolgo obstojno.

Idealna je kombinacija tega vina z martinovimi jedmi. Goski bo uravnovesila sočnost, skupaj z mlinci in dušenim zeljem pa poudarila sadnost ter ustvarila čudovito simfonijo okusov in arom.

Rdeče vino Modra frankinja, Frelih