Prijatelji nazdavljajo s kozarci vina, praznično vzdušje

Zima v kozarcu: vina, ki dopolnijo zimske jedi

Pozimi, ko se dnevi krajšajo in nas mraz ovije v tople odeje, je čas, da si privoščimo hrano, ki nas greje, in vina, ki bogatijo naše gurmanske trenutke. Naj bo januar priložnost za odkrivanje veganskih dobrot, uživanje v začinjenih zimskih jedeh ali spoznavanje popolnih vinskih kombinacij z zimskimi kulinaričnimi klasikami. Preizkusite naše predloge in odkrijte nove najljubše kombinacije!

Veganska pizza in kozarec belega vina

Veganuary

Krožnik golaža in kozarca rdečega vina

Pikantni užitki

Jagenječje kronice s kozarcom rdečega vina

Vino in zimska hrana

Veganuary: veganska hrana in vina za dober začetek leta

Januar je mesec, ki mnoge navdihuje, da poskusijo veganski način prehranjevanja. Veganuary je gibanje, ki ljudi spodbuja k uživanju veganskih obrokov, bodisi zaradi zdravja, okolja ali preprosto kulinarične radovednosti. A kako izbrati pravo vinsko spremljavo?  

Veganska pizza in kozarec belega vina

Kako prepoznati vegansko vino?

Čeprav se morda zdi, da je vino po naravi vegansko, to ni vedno res. Pri pridelavi vina se v procesu bistrenja lahko uporabljajo izdelki živalskega izvora, kot so želatina, ribji meh ali jajčni beljak, kar pomeni, da vino ni vedno primerno za vegane. Preverite etiketo na steklenici (vina, ki jih lahko pijejo vegani, imajo običajno oznako »vegan« oziroma »vegan friendly) ali povprašate pri vinarjih oziroma v trgovini z vini, saj številni pridelovalci danes ponujajo tovrstne informacije.

Zelenjavna jed s krompirjem, kozarec belega vina

Kako kombinirati vino z vegansko hrano?

Ujemanje vin z veganskimi jedmi temelji na tudi sicer veljavnih načelih: iskanje ravnovesja med okusi hrane in vina. Tukaj je nekaj koristnih nasvetov:

  1. Okusi jedi:
    • Za k jedi z več sveže zelenjave ali citrusnimi notami (npr. solate, bučke na žaru) izberite sveže in lahkotno belo vino, kot je sauvignon blanc ali laški rizling.
    • Bogate jedi, denimo testenine z gobami, veganski golaž ali lečna enolončnica, zahtevajo rdeča vina z nežnimi tanini, kot so merlot, pinot noir in celo cviček.
  2. Tekstura hrane:
    • Kremaste jedi, na primer rižote z oreščki ali veganski sir, se lepo ujemajo z bogatejšimi belimi vini, kot so chardonnayji z rahlimi maslenimi notami.

  3. Začimbe in okusi:
    • Pri pikantnejših veganskih jedeh (npr. tofu kari) poskusite vino z rahlo sladkostjo, ki uravnoteži ostrino – polsladki rizling ali aromatični traminec je odlična izbira.
Kozarec rdečega vina in zelenjavne jedi

Na kaj bodite pozorni?

  • Izogibajte se težkim rdečim vinom z močnimi tanini (npr. cabernet sauvignon) ob zelo lahkih jedeh, saj lahko vino prevlada nad okusom hrane.
  • Kislina vina je pomembna pri jedeh z veliko škroba ali težnjo k sladkemu in predvsem pri tistih, ki nam zapacajo usta.
  • Če ste v dvomih, se držite pravila: arome in teža vina naj bodo tako močne kot okus hrane.

Vegansko vino in hrana nista le odgovorna izbira, ampak tudi kulinarična priložnost za odkrivanje neštetih kombinacij, ki bodo navdušile vaše čute

Somelje priporoča

SOMELJEJEV TOP IZBOR TEDNA

Belo vino Rebula Erzetič in zelenjavna jed

BELO VINO REBULA, EKOLOŠKO, ERZETIČ, 0,75L

Izjemna ekološko pridelana rebula slamnato rumene barve s prefinjeno aromo po citrusih in rumenem sadju ter z nežnimi zaznavami droži. V ustih deluje mehkobno in osvežilno živahno. Svežina vina se bo kot nalašč podala k tofuju ali pa opečeni zelenjavi, na primer k bučkam ali jajčevcem.

Belo vino Rebula, Erzetič

Pikantni užitki: vina in začinjene zimske jedi

Začinjene jedi, kot so kari, pikantni golaži ali jedi z obilico eksotičnih začimb, imajo prav poseben čar – grejejo telo in navdušujejo brbončice s svojimi toplimi kompleksnimi okusi. Toda izbira vina za k pikantni hrani je pogosto izziv. Napačno vino lahko okrepi ostrino začimb, pravilno izbrano pa ustvari popolno harmonijo jedi in pijače.

Kako začimbe vplivajo na vino?

Ikona mlinčka za poper in čilija

Pekoče začimbe (čili, poper)

se bolje ujemajo z vini z višjo vsebnostjo alkohola, saj ta omili njihovo ostrino.

Ikona cimeta in klinčkov

Sladke začimbe (cimet, klinčki)

se lepo povežejo z vini z rahlo sladkastimi ali sadnimi notami, pa tudi z vini, ki so bila starana v hrastovih sodih, saj ta sama pridobijo arome po sladkih začimbah.

Ikona paradižnika

Kisle sestavine (limeta, paradižnik)

oziroma kisline lahko ublažijo težnjo k sladkemu in pomagajo pri jedeh s škrobom ali pa mastni hrani, saj operejo usta.  

Krožnik golaža in kozarca rdečega vina

Zakaj vino ublaži pekočino?

Alkohol v vinu deluje kot naravni blažilec ostrine, saj pomaga zmanjšati občutek pekočine na jeziku. Kapsaicin (spojina, ki je odgovorna za pekoč občutek) je topen v alkoholu. To pomeni, da vina z višjo vsebnostjo alkohola učinkovito omilijo intenzivnost pikantnosti. Zaradi tega so takšna vina idealna izbira za jedi, bogate z začimbami in ostrimi okusi, saj ustvarijo prijetno ravnovesje in harmonijo okusov.  

Goveji golaž s kruhovimi cmoki in rdečim zeljem ter kozarcem rdečega vina

Zanimive vinske kombinacije: kaj poskusiti?

  • Sadna vina z rahlo sladkobo so odlična izbira za jedi z izrazito pikantnimi ali eksotičnimi začimbami. Sladki in sadni okusi vina ustvarjajo prijetno ravnovesje z intenzivnimi začimbami ter poudarijo kompleksnost jedi.
  • Rdeča vina z izraženimi tanini in bogatimi sadnimi notami se dobro podajo k toplim, začinjenim jedem z dimljenimi okusi ali zrelimi začimbami, kot so čili, kumina ali paprika.
  • Aromatična bela vina z večjo količino kisline in kompleksnimi sadnimi ali cvetličnimi aromami so idealna za kremaste jedi z nežno začinjenimi omakami.
  • Sveža in lahkotna vina se ujemajo z jedmi, v katerih je ostrina začimb blaga, vendar še vedno potrebujejo osvežitev okusa.

Pri kombiniranju žlahtne kapljice z začinjeno hrano je ključno, da vino ne prevlada, ampak dopolni intenzivnost jedi ter ustvari ravnovesje med pekočino in okusnimi notami.

Somelje priporoča

SOMELJEJEV TOP IZBOR TEDNA

BIO RDEČE VINO REFOŠK CLASSIC, RODICA IN CURRY

BIO RDEČE VINO REFOŠK CLASSIC, RODICA, 0,75L

Bogat in izrazit refošk, ki je pridelan po ekoloških načelih. Vino sortnosti in sadnosti, ki nas spomni na črno jagodičevje, robidnico, ribez, vijolice, pa tudi noto popra. V ustih je polnega okusa, poudarjeno elegantno in zaokroženo. Odlično je za spremljavo ob kariju ali kaki drugi začinjeni jedi.

Bio rdeče vino Refošk, Rodica

Vino in zimska hrana: ujemanje vin z zimskimi jedmi

Ko govorimo o zimskih jedeh, si običajno predstavljamo tiste, ki grejejo dušo: bogate juhe, mesne pečenke, kremaste gratinirane testenine in seveda sladice, ki dišijo po cimetu. Ključ do popolnega užitka je izbira vina, ki bo poudarilo okuse hrane in ustvarilo harmonijo. Najpomembnejše pri izbiri vina za zimske jedi je, da to dopolnjuje bogatost in intenzivnost okusov hrane, ne da bi jih preglasilo.

Kako izbrati pravo vino za zimske jedi?

Jagenječje kronice s kozarcom rdečega vina

Težji jedilniki, bogatejša vina:

Za jedi, kot so goveja pečenka, telečja obara ali divjačina, so idealna rdeča vina z več telesa, na primer cabernet sauvignon ali merlot. Njihova globina in tanini lepo dopolnijo mesne jedi ter poudarijo okusne sokove.

Gratinirane testenine in belo vino

Kremaste in sirove jedi:

Gratinirane testenine, sirovi narastki ali krepke juhe, denimo čebulna, kličejo po belih vinih s kremasto teksturo in bogatimi okusi. Chardonnayji, zlasti tisti z rahlo hrastovo noto, so odlična izbira, saj njihova maslenost posnema kremastost jedi.

Pečena orada in kozarca belega vina

Svežina za lažje jedi:

Če pripravljate lažje zimske obroke, kot so ribe, pečena zelenjava ali piščančje jedi, izberite sveža in aromatična bela vina, na primer sauvignon blanc ali renski rizling. Ta vina s svojo kislino osvežijo okuse in poskrbijo za lahkotno, harmonično kombinacijo.

Jabolčni zavitek

Zimske sladice:

Zimske sladice, kot so jabolčni zavitek, kolač s suhim sadjem, medenjaki ali sladke jedi z dodatkom cimeta, zahtevajo vina z nekaj sladkobe. Poskusite sladka vina, recimo muškat ali polsladki rizling, ki s svojo nežno sladkostjo in svežino čudovito dopolnjujeta začimbe in sadne note sladic.

Ne pozabite: Rdeča vina

postrezite rahlo ohlajena, to je pri temperaturi od 16 do 18 stopinj Celzija, da tanini ne delujejo premočno.

Tri zlata pravila za kulinarično harmonijo

Kislina osveži okus

Pri bogatih jedeh, kot so smetanove ali sirove omake, je pomembno, da ima vino dovolj kisline. Ta osveži brbončice in prepreči, da bi hrana delovala pretežko.

Usklajevanje z začimbami

Zimske začimbe, kot so cimet, klinčki in muškatni orešček, se najbolje ujemajo z vini, ki imajo tople, začimbne note. Tako se okusi hrane in vina lepo dopolnjujejo.

Pravilo lokalnih okusov

Vina in jedi iz iste regije se pogosto odlično ujamejo. Na primer: rustikalne jedi s pečenim mesom in testeninami najbolje spremljajo vina iz istega okolja, saj si delijo podobne okuse in tradicijo.

Ne pozabite: Bela vina

servirajte ohlajena na 8 do 10 stopinj Celzija, saj bodo tako osvežila jedi in poudarila svoje sadne arome.  

Somelje priporoča

SOMELJEJEV TOP IZBOR TEDNA

Rdeče vino Cabernet sauvignon Štoka in 2 kozarca rdečega vina

RDEČE VINO CABERNET SAUVIGNON, ŠTOKA, 0,75L

Bogat cabernet sauvignon, ki bo ob pečenki resnično zasijal in privabil nasmehe na obraze. Navduši z aromami črnega ribeza, sliv, sladkih začimb, maslenega kolača, tobaka in gozdne podrasti. V ustih je kompleksen in z veliko taninskega oprijema, ki bo čudovito blažil sočnost jedi. To vino je strukturirano, elegantno in odločno – zapomnili si ga boste!

Rdeče vino Cabernet sauvignon, Štoka