KAJ GASILCE DRŽI SKUPAJ
Gasilci morajo kot tovariši ob intervenciji zaupati drug drugemu, da bodo skupaj pravilno ukrepali in reševali ljudi, naravo in premoženje. Takšno tovarištvo, ki ustvarja tesno povezano skupnost ljudi, jim daje moč, da se lahko posvečajo pomoči sočloveku. Gasilci si morajo zaupati, da bodo skupaj pravilno ukrepali, iz uspešno izvedenih nalog pa se rodijo prijateljstva, ki plemenitijo življenje.
Gasilec mora najprej biti telesno in duševno dobro pripravljen. Zahtevne naloge bo ob nesebičnih namenih dobro opravil le, če bo ustrezno izurjen. Tudi družine gasilcev so vpete v to dejavnost, najprej s podporo svojim članom, ki se odločijo za to nesebično dejavnost.
KAKO GASILCI SKRBIJO ZA DOBRO PRIPRAVLJENOST
KAJ VSE GASILCI POČNEJO
Da gasilci hitro prispejo na kraj nesreče in pravilno ukrepajo, so potrebne številne vaje, s katerimi utrjujejo svojo izurjenost. Takšne vaje potekajo po desetinah, enotah, v društvu, v občinski in medobčinski gasilski zvezi, nekatere od njih so prav impresivne za opazovalce.
Nekatere oblike gasilskih intervencij:
- Gašenje ognja poteka po etapah:
- začne se s sestavljanjem in spajanjem gasilskih cevi;
- sledi trodelni napad: najprej odvzamejo vodo iz vira, sledi tlačni del, nazadnje napadalni del, ko gasilec močan curek usmeri v ognjene zublje …
- Preiskovanje prostorov: v zadimljenih prostorij je gibanje mimo ovir zelo oteženo, gasilci si pomagajo z dihalnim aparatom, da iz gorečih stavb in drugih objektov rešijo ljudi in živali.
- Uporaba termokamere je pomembna pri odkrivanju skritih žarišč požara, na primer v večslojni strehi.
- Tehnično reševanje pride v poštev ob prometnih nesrečah ali ob porušenih objektih, ko se morajo gasilci prebiti do ponesrečencev in zasutih ljudi. Pomaga jim poznavanje fizikalnih zakonov.
- Požari v naravi in gozdni požari po navadi divjajo na velikih površinah, zato je potrebno usklajeno sodelovanje več enot.