Naša ribarnica vam ponuja širok izbor tako sladkovodnih, kot morskih rib, našli pa boste tudi številne sveže in zamrznjene morske sadeže.
Sparova ribarnica
Ribe predstavljajo dobrodošlo obogatitev in popestritev naših jedilnikov, saj so bogat vir biološko visoko vrednih beljakovin, ki so pomembni gradniki našega telesa, predvsem mišične mase. Mnoge vrste rib odlikuje izjemno ugodna maščobna sestava, saj v ribah vsebovane omega-3 maščobe predstavljajo pomemben vir esencialnih maščob v prehrani človeka, še posebej dokozaheksaenojska (DHK) in eikozapentaenojska kislina (EPK).
Količina koristnih maščob v ribah je različna glede na vrsto rib - najpomembnejši vir omega-3 maščob so predvsem mastne ribe kot so sardela, skuša, postrv, losos in sveža tuna. Omega-3 maščobne kisline EPK in DHK imajo vlogo pri delovanju možganov ter srca, za kar jih je potrebno dnevno zaužiti skupaj 250 mg, kar vsekakor dosežemo z obrokom v katerega vključimo mastne ribe.
Sveže očiščene ribe
ZA HITRO PRIPRAVO ODLIČNEGA IN KORISTNEGA OBROKA
Visoka biološka vrednost, vitamini in minerali, predvsem pa vsebnost esencialnih omega 3 maščobnih kislin postavlja ribe med najbolj koristna živila, zato je priporočljivo da jih uživate večkrat tedensko. Čiščenje rib je res zamudno, zato ponudba že očiščenih rib bistveno olajša pripravo, takšne pa se bodo lahko na vašem meniju znašle večkrat tedensko.
Preverite morske recepte, ki smo jih pripravili za vas!
Nakup in shranjevanje v trgovini in doma
V trgovini:
Pri nakupu rib je najpomembnejše, da so te sveže. Svežino lahko pri nekaterih ribah hitro ugotovimo po očeh in barvi, pri drugih pa jo težje določimo. Rok uporabe ribe se določa glede na vrsto, vonj in otip, redkokatere ribe imajo določen rok uporabe. Najbolje je, da ob nakupu vprašate prodajalca rib, koliko časa lahko ribe hranite doma. Po nakupu je ribe treba čim prej spet postaviti na hladno, da ostanejo sveže. Pomagate si lahko z izolirno vrečko ali hladilno torbo.
Doma:
Da bi se izognili staranju ribe, je priporočljivo, da jo pripravite še isti dan. Če to ni mogoče, jo v vsakem primeru čim hitreje prepeljite na hladno (v hladilnik) in pripravite naslednji dan. Ribo nujno iz vrečke prestavite v posodo s pokrovom in če ni očiščena, očistite. Zamrzovanje doma ni priporočljivo, saj se zaradi ne dovolj nizke temperature in počasnosti zamrzovanja meso ribe poškoduje ter izgubi aromo in kakovost.
Čiščenje rib
Čiščenje rib je za mnoge neprijetno opravilo, zato imamo v Sparovi ribarnici
največkrat v ponudbi že očiščene ribe. Ribam je pri čiščenju treba odstraniti luske,
drobovje in škrge. Kako se lotiti čiščenja, pa preberite v nadaljevanju.
Nasveti za pripravo
Pri pripravi rib je dobro upoštevati, da se mastnejše ribe načeloma peče na žaru, puste ribe pa so primernejše za cvrtje, dušenje in kuhanje, vendar to ni pravilo.
Ribe imajo nežen, morski okus, zato previdno z limono, česnom, rožmarinom in drugimi začimbami, da le-ti ne prevzamejo okusa. K ribam se podajo predvsem nearomatična bela vina, ki s svojim okusom ne zasenčijo okusa ribe, odlično se k njim poda tudi suha penina. Rib nikoli ne pustimo stati v vodi.