Ali se moramo procesirani hrani izogibati?
Ste že slišali, da je za zdravje samo po sebi škodljivo, če v svojo prehrano vključujete predelana oziroma procesirana živila? To ne drži. Kot prvo si vsa predelana živila med seboj niso enaka - nekatera so bogata s hranili, medtem ko so nekatera hranilno revna.
Tudi predelana živila so lahko hranilno bogata
Kot hranilno bogata, za zdravje koristna predelana živila lahko izpostavimo na primer polnozrnat kruh in testenine, nesladkane jogurte ter nekatere žitarice za zajtrk iz polnozrnate pšenične moke ali ovsenih kosmičev brez dodanega sladkorja ali z minimalno vsebnostjo dodanega sladkorja, ki so pogosto obogatene z vitamini in minerali.
Vendar obstajajo tudi hranilno revna predelana živila, ki jim pravimo ultra predelana živila. Med te uvrščamo na primer pijače, slajene s sladkorjem in sladili, sladke in slane prigrizke ter procesirane mesne izdelke. Tudi ta živila so lahko del uravnotežene prehrane v manjših količinah. V nasprotnem primeru začnejo ultra predelana živila iz prehrane izpodrivati hranilno bogata živila, kar je resnično neugodno za dolgoročno zdravje.
Z uravnoteženo prehrano bo vnos vitaminov, mineralov in antioksidantov visok, kar ima pomembno vlogo pri varovanju zdravja. Ultra procesiranim živilom se torej ni potrebno v celoti odpovedati, saj bi bilo takšno prehranjevanje preveč restriktivno, ampak so ta v manjši količini lahko del pestre in uravnotežene prehrane.
S temi ukrepi boste telesu zagotovili dovolj zaščitnih hranil, kar ugodno vpliva na dolgoročno zdravje, in zmanjšali verjetnost za previsok dnevni energijski vnos, ki sicer vodi v razvoj debelosti ter z njo povezanih zdravstvenih zapletov.
IZ NAŠE PONUDBE
O AVTORICI ČLANKA
Lana Trampuš, mag. inž. preh.
Lana Trampuš je magistrica inženirka prehrane, ki zagovarja zdrav način življenja brez ekstremov in nepotrebnega izključevanja živil iz prehrane. Je nutricionistka, ki verjame v vzdržne spremembe prehrane in življenjskega sloga. Pri podajanju prehranskih nasvetov se opira na znanstveno dokazane informacije. Predvsem pa se drži načela, da so spremembe v prehrani takšne, da jih ljudje dolgoročno vzdržujejo brez negativnega vpliva na psihično in fizično zdravje.