Ali se moramo procesirani hrani izogibati?

Ste že slišali, da je za zdravje samo po sebi škodljivo, če v svojo prehrano vključujete predelana oziroma procesirana živila? To ne drži. Kot prvo si vsa predelana živila med seboj niso enaka - nekatera so bogata s hranili, medtem ko so nekatera hranilno revna.  

Avtorica članka je nutricionistka Lana Trampuš >>

Kaj sploh so predelana živila?

Predelana živila so vsa živila, ki so bila deležna vsaj enega postopka, ki spremeni prvotno živilo ali surovine, uporabljene za proizvodnjo živil. To lahko vključuje enega ali več postopkov, kot so pranje, rezanje, pasterizacija, zamrzovanje, fermentacija, pakiranje, segrevanje, mletje, stiskanje ali dodajanje sestavin živilom, na primer za podaljšanje roka uporabnosti živil.

To je en od možnih vzrokov, da živilo vsebuje aditive. Uporaba le teh v živilih je pod nadzorom Evropske agencija za varnost hrane. Ta skrbi, da so v živilih lahko prisotni le aditivi, ki ne predstavljajo tveganja za zdravje potrošnika niti ob dolgotrajni tipični izpostavljenosti določenemu aditivu.

Poleg tega med predelana živila uvrščamo živila, ki nastanejo s preoblikovanjem sestavin v živilske izdelke, na primer kruh. Izkaže se, da je večina živil, ki jih uživamo v vsakdanjem življenju, do neke mere predelana.  

Tudi predelana živila so lahko hranilno bogata

Kot hranilno bogata, za zdravje koristna predelana živila lahko izpostavimo na primer polnozrnat kruh in testenine, nesladkane jogurte ter nekatere žitarice za zajtrk iz polnozrnate pšenične moke ali ovsenih kosmičev  brez dodanega sladkorja ali z minimalno vsebnostjo dodanega sladkorja, ki so pogosto obogatene z vitamini in minerali.

Vendar obstajajo tudi hranilno revna predelana živila, ki jim pravimo ultra predelana živila. Med te uvrščamo na primer pijače, slajene s sladkorjem in sladili, sladke in slane prigrizke ter procesirane mesne izdelke. Tudi ta živila so lahko del uravnotežene prehrane v manjših količinah. V nasprotnem primeru začnejo ultra predelana živila iz prehrane izpodrivati hranilno bogata živila, kar je resnično neugodno za dolgoročno zdravje.  

Kdaj so predelana živila lahko resnično problematična?

V začetku leta so veliko prahu dvignili članki o raziskavi*, ki je pokazala povezavo med večjim vnosom ultra predelanih živil in večjim tveganjem za umrljivost povezano s srčno-žilnimi boleznimi in sladkorno boleznijo tipa 2. Pri interpretaciji rezultatov raziskave je potrebno upoštevati, da je večji vnos ultra predelanih živil značilen za prehrano ljudi z debelostjo ter da je najverjetneje kombinacija debelosti, neuravnotežene prehrane in nezdravega življenjskega sloga tista, ki poveča tveganje za zdravje.

Problem je predvsem vsakodnevno uživanje pijač z dodanim sladkorjem, večjih količin sladkih in slanih prigrizkov ter procesiranih mesnih izdelkov, kot so salame, hrenovke in klobase.

Vnos ultra procesiranih živil je potrebno omejiti, jih uživati manj pogosto ter v manjših količinah v sklopu pestre in uravnotežene prehrane. Ta vključuje vsakodneven vnos zelenjave, sadja in polnozrnatih žit ter žitnih izdelkov kot tudi vnos stročnic, oreškov, rib, manj mastnih mlečnih izdelkov in pustih kosov mesa.  

Z uravnoteženo prehrano bo vnos vitaminov, mineralov in antioksidantov visok, kar ima pomembno vlogo pri varovanju zdravja. Ultra procesiranim živilom se torej ni potrebno v celoti odpovedati, saj bi bilo takšno prehranjevanje preveč restriktivno, ampak so ta v manjši količini lahko del pestre in uravnotežene prehrane.

Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu živil in prehranjevanju?

Pri nakupovanju živil se osredotočite predvsem na nakup hranilno bogatih in lokalnih živil, če je to možno. Pozorni bodite na hranilno tabelo na označbi živil, iz katere lahko razberete vsebnost energije, sladkorja, soli in nasičenih maščobnih kislin v izdelku.

Iz vidika varovanja srčno-žilnega zdravja naj dnevni vnos soli znaša do 5 g/dan, vnos nasičenih maščobnih kislin pa naj ne presega 10 % dnevnega energijskega vnosa. Če ste nizko do zmerno telesno dejavni, je potrebno omejiti tudi vnos živil z visoko vsebnostjo sladkorja.

S temi ukrepi boste telesu zagotovili dovolj zaščitnih hranil, kar ugodno vpliva na dolgoročno zdravje, in zmanjšali verjetnost za previsok dnevni energijski vnos, ki sicer vodi v razvoj debelosti ter z njo povezanih zdravstvenih zapletov.  

 

IZ NAŠE PONUDBE

O AVTORICI ČLANKA

VEČ VEM, BOLJE JEM - Lana Trampuš, mag. inž. preh.

Lana Trampuš, mag. inž. preh.

Lana Trampuš je magistrica inženirka prehrane, ki zagovarja zdrav način življenja brez ekstremov in nepotrebnega izključevanja živil iz prehrane. Je nutricionistka, ki verjame v vzdržne spremembe prehrane in življenjskega sloga. Pri podajanju prehranskih nasvetov se opira na znanstveno dokazane informacije. Predvsem pa se drži načela, da so spremembe v prehrani takšne, da jih ljudje dolgoročno vzdržujejo brez negativnega vpliva na psihično in fizično zdravje.