Ali lahko že pol limone na dan vpliva na naš krvni tlak?
Odgovor je: da.
Japonska prospektivna raziskava, objavljena v reviji Journal of Nutrition and Metabolism, je pokazala, da ima vsakodnevno uživanje limon blagodejen vpliv na sistolični (zgornji) krvni tlak, še posebej v kombinaciji z redno hojo.
V raziskavi so spremljali 101 žensk, starih od 30 do 77 let, ki so pet mesecev dnevno beležile, koliko limon so zaužile in koliko so hodile. V povprečju so zaužile približno pol limone dnevno, najpogosteje kot sok, in opravile približno 7.000 korakov na dan. Raziskovalci so spremljali spremembe v telesni teži, krvnem tlaku in koncentraciji citronske kisline v krvi.

Kaj so pokazali rezultati?
Pri udeleženkah, ki so dnevno uživale limonin sok, se sistolični krvni tlak v obdobju petih mesecev ni zvišal, kot bi sicer pričakovali glede na njihovo starost. Pri nekaterih se je celo rahlo znižal. Glede na to, da raziskava poteka v toplejšem obdobju (maj–oktober), avtorji izpostavljajo, da učinek limon presega običajen sezonski vpliv in da je lahko redno uživanje limon v okviru življenjskega sloga v podporo stabilnosti krvnega tlaka.Avtorji predvidevajo, da bi lahko imela citronska kislina vpliv na krvni tlak prek presnovnih mehanizmov, vendar ti v tej raziskavi niso bili neposredno preučevani. Uživanje limon in hoja sta na krvni tlak vplivala neodvisno, vendar so najboljše rezultate pri ohranjanju stabilnega tlaka dosegle prav tiste udeleženke, ki so kombinirale obe navadi. Vpliva ne telesno težo niso opazili.

Kakšen je praktičen pomen?
Redno uživanje limon, tudi v manjših količinah – na primer sok polovice limone na dan – je bilo povezano z ugodnimi spremembami v delovanju krvnega obtoka, zlasti v kombinaciji z vsakodnevno telesno dejavnostjo, kot je hoja. Takšna prehranska navada lahko prispeva k ohranjanju stabilnega krvnega tlaka in spodbuja presnovno ravnovesje, ki podpira zdravje srčno-žilnega sistema.
Kako to vključiti v vsakdan?
- Vsako jutro iztisnite sok polovice limone v mlačno vodo.
- Če uporabljate ekološke limone, lahko naribate tudi lupinico in jo dodate hrani, na primer v jogurt, kosmiče, juhe, solate in omake.
- Poskrbite za redno vsakodnevno gibanje, npr. hitro hojo vsaj 30 minut.
Majhni, dosledni ukrepi – kot sta limona in hoja – lahko dolgoročno pripomorejo k stabilnejšemu krvnemu tlaku in večji podpori zdravju srca in ožilja. Pomembno je, da spremembe temeljijo na znanosti in so dolgoročno vzdržne.
Vir: doi: 10.1155/2014/912684

AVTORICA ČLANKA: Mojca Cepuš
Certificirana nutricistka in ustanoviteljica podjetja Befit, ki deluje na področju prehranskega svetovanja in zdravega življenjskega sloga.
Vodi ekipo šestih strokovnjakov, ki posameznikom svetujejo na področju prehranskih navad, motenj hranjenja in hujšanja.