V OBJEMU VESELEGA DECEMBRA
V hladnem delu leta, ko narava spi, dan pa se umika noči, nastopi obdobje počitka in sprostitve. To je čas pričakovanj, radosti in veselja, ko se posvetimo najbližjim, sorodnikom in prijateljem. Namenjen je pregledu vsega dobrega, kar se je zgodilo v tem letu, uživanju ob lepih trenutkih ter načrtovanju prihodnosti. Zaradi razposajene in tople energije, ki nas objame v zimskih večerih, ga imenujemo tudi veseli, praznični ali čarobni december. Tekom slednjega za iskrice v očeh poskrbijo družinska srečanja ob praznovanju božiča in novega leta, dodatno veselje pa v naše domove prinesejo tudi trije dobri možje. Zimski solsticij so sicer praznovali že naši predniki, saj začetek daljšanja dneva simbolično predstavlja zmago dobrega nad zlim ter naznanja, da so na obzorju vznemirljivi novi začetki.
MIKLAVŽ
Prvi dobri mož, ki v adventnem času obdari otroke, je Miklavž. To se zgodi v noči s 5. na 6. december, ko goduje Nikolaj. Sveti Nikolaj se je rodil ob koncu tretjega stoletja, svoja premožna starša pa je izgubil že v mladih letih. Podedovano bogastvo je razdelil med reveže, s tem pa postal ljudski simbol skromnosti in obdarovanja. O njem krožijo številne legende, med njimi je tudi darovanje treh zlatih kep, s katerimi je poskrbel za doto treh hčera siromašnega moža. Zato ga na podobah pogosto spremljajo tri kepe zlata, ki jih je ljudsko pojmovanje kasneje spremenilo v jabolka, ta pa so skupaj z orehi postala osnovni Miklavževi darovi. Miklavž ima v svoji knjigi z zlatimi črkami zapisana imena otrok, ki so bili pridni, neposlušni otroci pa so zapisani s črnimi črkami. Je tudi edini dobri mož, ki s posebnim darilom obdari poredne otroke – v spremstvu parkljev jim prinese šibo miklavževko in jih tako opozori, da morajo biti prihodnje leto bolj pridni.
Zanimivosti:
BOŽIČEK
V sodobnem času je Božiček osrednji dobri mož, ki je prevzel vodilno vlogo obdarovanja v prazničnem decembru. A njegova zgodovina nima tako dolge brade kot Miklavževa, je pa z njim tesno povezana. Božiček se je namreč razvil iz svetega Nikolaja, ki so ga čez Atlantik ponesli nizozemski priseljenci. Skozi leta je se je njegovo nizozemsko poimenovanje »Sinter Klaas« spremenilo v »Santa Claus«. Iz svetnika je postal dobri mož, ki živi na severnem polu, na božični večer pa s pomočjo čarobnih sani, ki jih vlečejo njegovi zvesti jeleni, obdari vse otroke sveta. Z vsemi spremembami, ki jih je skozi čas doživel, so se spremenili tudi njegovi darovi. Danes velja za najbolj radodarnega dobrega moža, ki veselo izpolnjuje želje, katere mu pridni otroci sporočajo v svojih pismih in risbah, pri tem pa mu pomagajo marljivi škratje.
Zanimivosti:
DEDEK MRAZ
Zadnji in najstarejši od treh decembrskih dobrotnikov prihaja z daljnega ruskega severa, njegov izvor pa lahko najdemo v slovanski mitologiji. Dedek Mraz je skozi čas v ljudski folkori prevzel vlogo dobrodušnega vladarja mrzlega severa, ki v srca ljudi prinaša toplino in jih ogreje kot sonce. V naše kraje ga je zaneslo po 2. svetovni vojni, kjer se je ohranil vse do danes. Dedek Mraz otroke obdari v noči iz 31. decembra na 1. januar, že pred tem pa ga lahko vidimo na številnih sprevodih po vsej Sloveniji, kjer med otroke deli skladkarije. V njegov voz ali sani niso vpreženi severni jeleni, temveč konji, oblečen pa je v prepoznaven krzneni plašč, na glavi ima polhovko, v roki pa sprehajalno palico.
Zanimivosti:
Zavijanje daril:
Ali ste vedeli:
Izdelajte svoj adventni venec
Pri izdelavi adventnega aranžmaja, ki bo v vaš dom prinesel praznično vzdušje in pričakovanje, sprostite svojo domišljijo. Izberete lahko tradicionalno okroglo obliko, ki simbolizira večnost, ali pa se odločite za kvadratno oziroma pravokotno obliko. Za osnovo izberite poljubno zimzeleno rastlinje, pri čemer velja, da lovor simobilzira zmago dobrega nad zlim, vejice cedre ponazarjajo moč, smrekove vejice pa zvestobo. Svoj adventni aranžma lahko popestrite še s plodovi iz narave, storži, začimbnicami, pentljami ali drugimi okraski.