Bio/eko hrana
Oznako eko ali bio nosijo izdelki iz ekološke pridelave – Stroga pravila v celotnem procesu, od njive do krožnika
V poplavi svetovnih dnevov, posvečenih najrazličnejšim temam, imamo od letos na predlog Združenih narodov tudi svetovni dan varne hrane – 7. junij. Umeščen je v okoljski sklop, med svetovni dan varstva okolja in svetovni dan oceanov. Stroko in javnost nagovarja, naj razmislita o pomenu varne hrane in o njeni vrednosti za človeštvo. Seveda je to tudi priložnost, da se v svoje delo zazre celotna prehranska veriga, pridelovalci, predelovalci in trgovci.
Varna hrana na naših krožnikih je po besedah evropskega komisarja za to področje Vytenisa Andriukaitisa rezultat zavzetega dela številnih ljudi, od kmetov, kuharjev, agronomov in veterinarjev do revizorjev in še mnogih drugih. »V Evropski uniji uživamo najvišje standarde varnosti hrane, ki smo jih dosegli z učinkovitimi ukrepi in sistemi kot odziv na globalne izzive glede varnosti hrane. V prihodnosti pa moramo zagotoviti, da hrana ne bo samo varna, temveč tudi zdrava, spoštljiva do okolja in dostopna vsem.«
Stroga pravila
Ekološka pridelava hrane ali ekološko kmetovanje je nasprotje intenzivnega kmetovanja, ki z uporabo mineralnih gnojil in kemikalij onesnažuje planet in v organizmih kopiči pesticide. Je do narave prijazno ravnanje, katerega odraz so varna in zdrava hrana, čistejše okolje, boljše počutje živali in večja biotska raznovrstnost. Ekološka živila so pridelana in predelana na naraven način. Zemlja ostaja rodovitna zaradi organskih in naravnih rudninskih gnojil in stalnega kolobarjenja, uporaba umetnih gnojil, pesticidov in gensko spremenjenih organizmov ni dovoljena. Živalim je treba zagotoviti primerno, dovolj veliko življenjsko okolje, krmilom se ne sme dodajati antibiotikov, rastnih
hormonov in umetnih dodatkov.
Oznako eko ali bio nosijo izdelki iz ekološke pridelave in stroga pravila veljajo v celotnem procesu predelave (v živilih je omejena uporaba konzervansov, umetnih arom in barvil), pakiranja, skladiščenja in transporta. Živila, označena z oznakami ekološko, eko ali bio, morajo vsebovati vsaj 95 odstotkov kmetijskih sestavin iz ekološke pridelave, v preostanku pa smejo biti le neekološke sestavine kmetijskega izvora, ki so jih dovolile evropska komisija ali države članice EU. Iz povedanega izhaja, da je eko ali bio več kot samo naravno, domače ali lokalno pridelano. Domači pridelki so pri slovenskem potrošniku sicer posebej cenjeni in zaželeni, saj so prepoznani kot kakovostnejši, bolj sveži in bolj zdravi od uvoženih iz daljnih držav, niso pa nujno pridelani po enakih strogih režimih (zapisanih v pravilniku o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov oziroma živil), ki veljajo za ekološka živila, in tega ne izkazujejo s certifikati, ki so obvezni v ekološki pridelavi. Predpisi o ekološkem kmetovanju so poenoteni na ravni EU. Urejajo ga vrsta evropskih uredb, zakon o kmetijstvu in številni podzakonski akti. Kmetija, ki želi pridobiti ekološki certifikat, se mora vključiti v organizacijo za kontrolo in certificiranje in kmetovati v skladu s predpisi. Pogoj za pridobitev certifikata je »preusmeritveno obdobje«, ki traja najmanj dve leti, za trajne nasade pa tri. V sistemu ekološkega kmetovanja je tako zagotovljen nepretrgan in pregleden nadzor nad pridelavo in predelavo teh pridelkov oziroma živil »od njive do krožnika« in s tem zajamčena večja varnost potrošnikom, ki uporabljajo ta živila.
Poplava plastike
K ekološki hrani sodi tudi ustrezna embalaža. Sodoben način življenja, v katerem zmanjka časa za pripravo jedi, zahteva prilagojeno ponudbo hrane. Vse več je je procesirane, napol ali skoraj do konca pripravljene. Po drugi strani je vse manj živil, ki jih kupujemo v rinfuzi, ampak so zapakirana v polimernih materialih, v plastičnih posodah in vrečkah, namenjenih shranjevanju in vzdrževanju kakovosti živila. Le tako namreč ostane dalj časa sveže, hkrati pa je hitreje nared za uporabo. Ko iz kuhinje odnašamo odpadke, se zgrozimo nad tem, kako hitro so polne vreče (in zabojniki) z odpadno embalažo. Koliko smo Slovenci pri nakupovanju pozorni na embalažo? Po raziskavi energetske učinkovitosti Slovenije (REUS 2017) več kot polovica slovenskih gospodinjstev pritrjuje trditvi, da pazijo, da pri nakupu izdelkov za vsakdanjo rabo ne kupujejo preveč embalaže. Že z malo pozornosti lahko zmanjšamo količino odvečne embalaže. To ne koristi le okolju, ampak tudi naši denarnici. In ponudniki? Jasno je, da se plastiki s takim življenjskim slogom ne bo mogoče povsem izogniti. S tem se ubadajo tako proizvajalci živil kot trgovci. Zadnji imajo škarje in platno v rokah zlasti pri izdelkih lastnih blagovnih znamk, embalažo posebej skrbno izbirajo pri ekoloških linijah izdelkov. V Sparu, na primer, ekološko pridelano zelenjavo in sadje pakirajo v biorazgradljivo folijo iz koruznih storžev, ki pod vplivom vode, ogljikovega dioksida in ultravijoličnih žarkov propade v treh mesecih. Odlagamo jo lahko celo na domači kompostnik, kjer se razgradi v šestih mesecih. Dobra zamenjava za plastične vrečke so bombažne mrežice, poleg tega spodbujajo kupce, da pridejo v trgovino z lastno embalažo.