EKOLOŠKO PRIDELANA HRANA
Kaj vam še pove oznaka EU za ekološka živila
Verjetno že na prvi pogled prepoznate uradni znak EU za ekološka živila, ko na svetlo zeleni pasici uzrete silhueto lista, sestavljeno iz drobnih zvezdic. Pa ste opazili, da se ob znaku nahajajo še nekateri drugi podatki? Poglejte, kaj pomenijo in na katerih živilih se lahko uporabljajo.
Pogoji in načini uporabe evropskega znaka za ekološko kmetijstvo so predpisani v posebni uredbi EU, ki določa tudi to, da se znak vedno uporablja:
- s šifro organizacije, ki podeljuje ekološki certifikat in izvaja redni nadzor, ter
- z navedbo porekla živila oz. področja pridelave kmetijskih surovin, iz katerih je sestavljen izdelek.
Kaj torej pomeni SI-EKO-001? Prvi del predstavlja oznako države članice – torej SI za Slovenijo. Beseda EKO sporoča ekološko pridelavo. Na koncu pa je identifikacijska številka certifikacijskega organa – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS je za to pooblastilo štiri organizacije, zato boste zasledili oznake od 001 do 004. Šifre se torej spreminjajo glede na državo, v kateri je certifikat dodeljen in kontroliran.
Pod šifro organa certificiranja je zapisano področje ali država, kjer je bilo ekološko živilo pridelano ali pa so tam pridelali surovine, iz katerih je narejen proizvod.
- Napis Kmetijstvo EU vam pove, da je bilo 95 % surovin kmetijskega izvora pridelanih v EU.
- Napis Kmetijstvo izven EU sporoča, da so bile surovine kmetijskega izvora pridelane v tretjih državah.
- Napis Kmetijstvo EU/izven EU pomeni, da so surovine pridelali tako v EU kot zunaj nje.
Ime države, na primer Kmetijstvo Slovenije, pa se lahko namesto napisa EU ali izven EU uporabi, če je bilo vsaj 95 % surovin ekološkega izdelka pridelanih prav tam.