Kako ohranimo koristna hranila: 6 nasvetov za kuhanje
Ekološko pridelana hrana je polna hranljivih snovi, ki so bistvenega pomena za naše zdravje. Ker je njena pridelava brez pesticidov in umetnih gnojil posebej zahtevna, je še toliko bolj pomembno, da pri pripravi ohranimo njeno hranilno vrednost. Tukaj je nekaj nasvetov, s katerimi bo tudi v jedeh iz ekoloških sestavin ostalo več dobrega.
Nežne metode kuhanja, kot so soparjenje, kuhanje na rahlem ognju in pečenje v foliji, pomagajo ohraniti več hranil, v primerjavi z obdelavo hrane na visoki temperaturi. Kadar je to mogoče, kuhajte zelenjavo brez lupljenja, saj tako ohranite več koristnih hranil.
Kuhanje zelenjave v veliki količini vode povzroči izločanje vitaminov, topnih v vodi (kot so vitamin C in B vitamini). Če uporabimo manj vode, lahko nekoliko zmanjšamo izgubo teh hranil. Vodo, v kateri smo kuhali zelenjavo, uporabimo kot osnovo za juhe in omake.
Dolgotrajno kuhanje lahko uniči nekatere hranilne snovi, zato zmanjšajmo čas kuhanja do točke, ko je zelenjava še hrustljava. Tudi hitro in kratko pečenje pomaga ohraniti več hranil, zato meso lepo zapecite, a naj bo znotraj še sočno. Manjše kose pripravljajte krajši čas.
Zelenjavo očistite in narežite tik pred kuhanjem ali pečenjem, saj tako zmanjšate izgubo hranil, prav tako preprečite oksidacijo. Ekološko pridelana živila ustrezno shranjujte v hladilniku, razen tistih vrst zelenjave in sadja, ki jim bolj ustreza temna shramba.
Pri kuhanju uporabite kakovostna olja, kot je na primer oljčno olje, ki lahko pomaga ohraniti ali pa lahko celo izboljša hranilno vrednost hrane. Kakovostna olja so bogata z dobrimi maščobami, ki so pomembne za absorpcijo vitaminov in drugih hranil.
Sproti kupujte sveže sezonske ekološke sestavine. Če imate možnost, tudi lokalno pridelana živila, saj običajno vsebujejo več hranil, kot tista, ki so prepotovala dolge transportne poti ali pa bila dlje časa v skladiščih in hladilnicah.