Slovenska kraljica GOBA
GOBE
Jesen za ljubitelja gob pomeni samo letni čas, ko si jih čim več lahko nabere še sam. Prikrajšan pa ni niti pozimi: gojene so na voljo vse leto.
Slovenci smo zares zagnani gobarji. Okoli 1500 članov šteje 20 največjih in nekaj manjših društev, ki imajo tudi svojo krovno organizacijo. Čudovita dejavnost je to, neločljivo in zaščitniško povezana z naravo, vse bolj pa tke vezi med starejšo in mlajšo generacijo, pripovedujejo gobarji.
Ta povezanost z naravo pa pomeni, da se je treba ukloniti njenemu toku: letos se je šele sredi oktobra v gozdovih razvila pestrost gobjih vrst, ki bi jo sicer pričakovali že septembra. In še temperature so se spustile takoj za dežjem, povzame Slavko Šerod, predsednik Gobarskega društva Lisička iz Maribora. Gobe sicer rastejo, dokler ima gozdna prst vsaj štiri stopinje, ko pa začne zmrzovati, jih pustimo.
V zadnjih letih se na policah velikih trgovin pojavljajo tudi druge vrste, ampak bodimo odkriti: šampinjonov po priljubljenosti še nekaj časa ne bo ogrožala nobena druga vrsta. Nekako najbolj vsestransko uporabni so za kuhanje, ker so milega okusa, pa vajeni smo jih in cenovno so ugodni.
Te gobice so ljudje tudi prve začeli gojiti v industrijskem obsegu, v predorih in rovih v okolici Pariza. Do konca devetnajstega stoletja je bilo tam na stotine farm, kjer so gojili champignons de Paris, s katerimi so oskrbovali krčme. In to vse leto, kajti to je resnična prednost podzemnih rovov: stalna temperatura in vlaga.
Vas zanimajo recepti z gobami v glavni vlogi?
Preverite izbor GOB!
Če nimate gobarskega talenta, potrpežljivosti in znanja, se lahko po gobe vedno odpravite v Spar: na naših policah vas čakajo aromatične šitake, mesnati bukovi ostrigarji (poskusite jih nežno pražiti na maslu z malo nastrganega ingverja) in univerzalno uporabni šampinjoni.
Vir:
REVIJA PLUS 2/NOVEMBER 2021
Besedilo: Karina Cunder Reščič
Ilustracija: Maruša Koželj
Fotografije: Miha Bratina, arhiv Gobnjak