Veganska prehrana in šport: Kako zadostiti potrebam po beljakovinah
Ustrezen vnos beljakovin podpira aktiven življenjski slog. Če je rekreacija del vašega vsakdana ali ko opravljate fizično bolj zahtevno delo, verjetno začutite, da bi morali telo oskrbeti z dodatno energijo. Beljakovine nam pri tem pomagajo. V proteinskih ploščicah in napitkih so priročna izbira, seveda pa je še bolje, če so del uravnotežene prehrane. Izbrali smo nekaj rastlinskih beljakovinskih zakladov, ki so vam lahko v navdih.
Pravijo mu tudi pšenično meso, saj je narejen iz pšeničnega glutena. Poln beljakovin je poleg tega še zelo praktičen, se ga lahko pečete na žaru, uporabite v enolončnicah in sendvičih.
Leča je polna beljakovin in tako zelo praktična ter enostavna za uporabo v vsakdanji kuhinji. Odlična je v različnih jedeh, saj jo lahko dodamo juham, z njo obogatimo solate ali si privoščimo lečin kari.
Fermentirana sojina pogača ima dolgo zgodovino, v Indoneziji jo tradicionalno pripravljajo v bananinih listih. Je blagega, oreškastega okusa in vsestransko uporabno rastlinsko živilo.
Predstavnica stročnic vsebuje veliko beljakovin in je ob tem še tako zelo edinstvena, saj spominja na oreščke. Pražena je hrustljav prigrizek, v juhi ali solati pa je prav tako slastna kot v namazu humus.
Dobro uveljavljeno beljakovinsko živilo, pripravljeno iz soje, je res odlična izbira tudi v kuhinji. Zaradi blagega okusa mu lahko z mariniranjem dodamo želene arome in preprosto spečemo ali ocvremo.
Edamame je japonski izraz za mlado sojo, ki je polna beljakovin. Zrna so zelene barve, okusna kot prigrizek, dodatek solatam ali kot priloga, lahko pa se pripravijo kar skupaj s strokom.
Starodavno živilo andskih ljudstev vsebuje veliko beljakovin in je vsestransko uporabno. Lahko bi rekli, da je neke vrste nadomestek žita, uporabimo pa ga lahko v enolončnicah, kot prilogo ali v solatah.