NEPOGREŠLJIVA JABOLKA
Jabolko je eno od najbolj priljubljenih in najpogosteje gojenih sadežev. Strokovnjaki so za rojstni kraj vseh jablan določili nekdanje glavno mesto Kazahstana Almaty, ki v prevodu pomeni oče vseh jabolk. Poznali so jih sicer že v pradavnini, prav zato pravimo, da so jabolka stara tako rekoč kot civilizacija. Skozi tisočletja so se bliskovito razširila po vsem svetu, pri tem pa zasedla pomembna mesta v ljudskem pojmovanju ter kulturnem in kulinaričnem izročilu.
Danes poznamo več kot 7.500 različnih vrst jabolk, ki v sodobnem svetu predstavljajo nepogrešljiv del uravnotežene prehrane. Pomen tega izjemnega sadeža obeležujemo tudi s svetovnim dnevom jabolk, ki ga vsako leto praznujemo 21. oktobra.
SLOVENSKA JABOLKA
Jabolko velja za značilen slovenski sadež. Jablana je namreč najpomembnejša sadna vrsta v Sloveniji, saj predstavlja približno dve tretjini vseh sadnih dreves. Slovensko podnebje je v kombinaciji z rodovitno zemljo zelo primerno za zagotavljanje visoke kakovosti jabolk, zato ne čudi, da smo Slovenci na svoja jabolka tako ponosni in jih radi vključujemo v svoj jedilnik. Pri tem imamo na voljo skorajda brezmejne možnosti, uživamo jih lahko sveža, kuhana v kompotih, pečena, dušena ali sušena, iz njih pa lahko pripravimo tudi kis ali sok. Pogosto so okusna malica na poti, dodatek slanim in sladkim jedem ali pa glavna zvezda samostojnega obroka. Jabolka so vselej odlična izbira, saj so zaradi svojih lastnosti izjemno primerna za skladiščenje skozi vso leto in tako vedno dostopna.
Ali znate izbrati jabolko po svojem okusu?
BIO – NARAVNO, DOMAČE
Ekološka pridelava je v zadnjih letih v porastu tudi pri pridelovanju jabolk. Ekološka pridelava pomeni celostno razumevanje življenjskega okolja in spoštovanje narave. V ospredje postavlja skrbno ravnanje z naravnimi viri, kot sta zemlja in voda. Bio jabolka so tako vzgojena in pridelana z mislijo na okolje in s spoštovanjem do narave, kar je zagotovilo za visoko kakovost in poln okus. Pridelovalci, ki sledijo načelom bio pridelave, uporabljajo naravna škropiva in gnojila, kar ne ogroža ostalih naravnih vrst rastlin in živali.
RECEPTI
Najstarejši zapisan recept z jabolki izvira iz tretjega stoletja, nastal pa je izpod rok gurmana Apicija. Jabolka so v kulinariki vsestranska, saj so primerna tako za pripravo najrazličnejših slanih in sladkih jedi kot tudi pijač. Zaradi svojega sladkokislega okusa predstavljajo osnovo za raznovrstne priloge, odlično se priležejo pečenki, z njimi pa tradicionalno pripravljamo tudi okusne nadeve za perutnino. So glavna zvezda številnih pit, zavitkov in kolačev, z jabolki pa lahko obogatimo tudi solate. S kančkom domišljije in ustvarjalne žilice lahko z njimi pričaramo skorajda neštete kombinacije okusov, ki bodo presenetile in navdušile vaše goste.
JABOLČNI ZAVITEK
Ena od najbolj prepoznavnih jedi iz jabolk je nedvomno tradicionalni jabolčni zavitek. Najdemo ga na jedilnih listih številnih restavracij, nepogrešljiv je v ponudbi visokogorskih koč, z njegovo pripravo pa se na svoji poti ustvarjanja okusov slej kot prej sreča prav vsak kulinarični entuziast.
Namig za pripravo:
Ob pripravi jabolčnega zavitka se pogosto razvname debata o tem, ali rozine sodijo med sestavine ali ne. To dilemo enostavno rešite tako, da med pripravo nadev razdelite v dve ločeni posodi in v zgolj eno primešajte rozine. Nadeva nato porazdelite vsakega na svojo polovico testa. Tako boste zadovoljili vse okuse ter pripravili popoln jabolčni zavitek tako za tiste, ki prisegajo na rozine, kot tiste, ki jih raje preskočijo.