Martinovo nam da novo vino
Slovenci smo eden od evropskih narodov z najdaljšo vinarsko tradicijo, zato je martinovanje pri nas še vedno zelo živ praznik. Morda pa niste vedeli, da ni povezano le z vinom, ampak ima precej globlji pomen, ki izvira iz starih poganskih običajev.
Martinovo vsako leto praznujemo 11. novembra, na dan, ko naj bi leta 397 umrl sveti Martin, zavetnik beračev, vinogradnikov in vinarjev. Nekdanji rimski vojščak, ki se je dal krstiti v zrelih letih, je slovel po svoji skromnosti in dobroti. Legenda pravi, da je nekega zimskega dne na poti srečal premraženega berača. Svoj vojaški plašč je prerezal na pol in ga polovico podaril revežu, da se je zavil vanjo. Ko so Martina izvolili za škofa v francoskem Toursu, se je ves skromen skril, a ga je z glasnim gaganjem izdala jata gosi, ki se je pasla v njegovi bližini.
V naših krajih je praznik povezan z vinom, saj je to čas, ko se končajo dela v vinogradih, iz mošta pa nastane mlado vino. Najbolj slavnostno martinovo praznujejo v Mariboru, kjer se ob stojnicah z vinom in kulinaričnimi dobrotami zbere tudi 20.000 obiskovalcev iz Slovenije in tujine. Skozi mesto se sprehodijo malečniški brači, vinogradniki, ki ohranjajo starodaven način obiranja grozdja, stara in nova vinska kraljica ter župan, ki je tudi skrbnik najstarejše slovenske trte na Lentu. Drugod po Sloveniji vinarji odprejo svoje kleti obiskovalcem in jim postrežejo z domačimi dobrotami.
MINISTER ZA ZDRAVJE OPOZARJA: PREKOMERNO UŽIVANJE ALKOHOLA LAHKO ŠKODUJE ZDRAVJU.