Čokolada
Bog naj bi dal angelom krila, ljudem pa čokolado, pravijo. Ta sladka razvada je imela že od davnega začetka sveti pridih, zato ni presenetljivo, da se kakavovec v latinščini imenuje Theobroma cacao – beseda theobroma namreč pomeni »hrana bogov«. Zato naslednjič, ko posežete po čokoladi, pomislite na to, da uživate dobrote, ki so namenjene samim bogovom.
Čeprav pravi ljubitelji čokolado slavijo vsak dan, pa se na koledarju nahaja kar nekaj posebnih datumov, ki vsakomur podarijo izgovor, da si privošči ploščico te opojne sladkosti. Svetovni dan čokolade tako praznujemo 7. julija, saj naj bi na ta dan leta 1550 prvič prišla v Evropo. Brez slabe vesti pa se lahko posladkamo tudi 13. septembra na mednarodni dan čokolade, Američani pa za povrh praznujejo še nacionalni dan mlečne čokolade (28. julija) in nacionalni dan grenke čokolade z mandlji (7. novembra).
Čokolada skozi zgodovino
Največji ljubitelji čokolade na svetu so izumitelji mlečne čokolade – Švicarji. Po ocenah trgovcev se v tej majhni alpski državi na leto pojé kar 10 kilogramov čokolade na prebivalca. Sledijo Avstrijci in Nemci, ki pojedo povprečno 9 kilogramov na prebivalca letno, medtem ko povprečen Slovenec na leto spravi vase »le« 5,8 kg čokolade.
Vam prija svetla, temna ali ruby?
Čokolado lahko razdelimo v štiri kategorije: temna, mlečna, bela in ruby čokolada.
- Temna ali grenka čokolada, ki jo je izumil že omenjeni Joseph Storrs Fry leta 1847, ima najvišjo vsebnost kakava (praviloma od 50 do 90 %), poleg tega pa še kakavovo maslo in sladkor. Vsebovala naj bi dva do trikrat več koristnih flavanolov kot mlečna čokolada, ker ni narejena iz mleka, pa je primerna tudi za vegane.
- Mlečna čokolada vsebuje od 10 do 50 % kakavovih delov, kakavovo maslo, mleko, sladkor ter arome. Leta 1875 jo je z uporabo kondenziranega mleka izumil Švicar Daniel Peter. Čeprav je njegovo podjetje Peter’s Chocolates ustvarilo okusno kremasto čokolado, pa nas je do njene mehke, svilnate teksture, ki se kar stopi v ustih, pet let kasneje pripeljal Rodolphe Lindt. Njegova čokolada kljub močni konkurenci še danes predstavlja sinonim za odličnost.
- Belo čokolado, poimenovano Milkybar, je leta 1936 predstavil Henri Nestlé, ki naj bi se s tem odzval na presežke kakavovega masla. Ker ta vrsta ne vsebuje kakavovih delov, pač pa le kakavovo maslo, mleko, sladkor in vaniljo, jo nekateri sploh ne smatrajo za pravo čokolado. Okus je prav zagotovo poseben, njena prednost pa je, da za razliko od temne in mlečne sorodnice ne vsebuje kofeina. Kot taka je izvrstna alternativna za ljudi, ki so nanj preobčutljivi ali pa ga ne smejo uživati zaradi zdravstvenih razlogov.
- Ruby čokolada je nova vrsta naravno roza čokolade, ki jo je leta 2017 predstavil globalni velikan Barry Callebaut. Recept zanjo ostaja skrbno varovana skrivnost, saj so formulo razvijali kar polnih 13 let, znano pa je, da je izdelana iz posebne vrste rdečih zrn kakavovca, ki raste v Ekvadorju, Braziliji in na Slonokoščeni obali.
Pri nas najdete širok izbor čokolad Sparovih blagovnih znamk!
Čokonasveti:
Recepti
Viri:
http://focus.si/wp-content/uploads/2016/03/Povzetek-poro%C4%8Dila-Grenko-sladka-cokolada-oblikovano-final-web-1.pdf
https://www.cokokoko.com/post/kratka-relevantna-zgodovina-%C4%8Dokolade
https://www.cokokoko.com/post/od-rastline-do-tablice-proizvodnja-%C4%8Dokolade-prvi-del
https://food.ndtv.com/food-drinks/13-interesting-facts-about-chocolates-that-will-make-you-fall-in-love-with-them-1842557
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/dark-chocolate/
https://www.mentalfloss.com/article/57507/20-things-you-never-knew-about-chocolate
https://www.mojacokolada.si/
https://www.eatthis.com/chocolate-facts/
https://www.simplychocolate.com/learn-about-chocolate
https://www.mixerdirect.com/blogs/mixer-direct-blog/10-surprising-facts-about-chocolate
https://en.wikipedia.org/wiki/J._S._Fry_%26_Sons
https://okusno.je/fokus/to-ni-roznata-cokolada-to-je-ruby.html
https://gourmetshop.si/zgodba-o-cokoladi-sl/ruby-4.-vrsta-cokolade/
https://chocolatevillage.eu/si