Izbrani okusi sezone
Se vam kdaj zazdi, da so jagode slajše pomladi, krompir okusnejši poleti, mandarine pa sočnejše pozno jeseni? Okus vas ne vara, saj sadje in zelenjava običajno razvijeta najboljše okuse, ko dozorita v času sezone, torej takrat, ko narava priskrbi optimalne pogoje za zorenje slastnih plodov.
Ponudba v ritmu narave
Tako, kot se spreminjajo letni časi, se spreminjajo tudi sezonske specialitete, ki prihajajo iz sadovnjakov, nasadov, vrtov in polj številnih pridelovalcev z različnih geografskih področij. V Sparu smo se odločili, da bomo sledili ritmu narave in v ponudbi posebej izpostavili sadje ali zelenjavo, ki je v tistem trenutku dosegla vrhunec sezone, saj vam na ta način priporočimo tudi najboljše sezonske okuse.
Ko jeste sezonsko, jeste raznoliko
S sledenjem sezonske ponudbe lahko tudi v domači kuhinji naredite preobrat, vnesete na svoj jedilnik več raznovrstnosti in odkrijete ter poskusite nove jedi. Sezonsko sadje in zelenjava sta torej lahko vaš novi navdih za popolno osvežitev vaših obrokov. Idej vam ne bo nikoli zmanjkalo, saj se sezona ves čas spreminja in z njo tudi naši izbrani okusi.
Zaupajte nam izbor sezone
Naše bogato znanje in izkušnje, predvsem pa dober pregled nad pridelavo sadja in zelenjave nas vodijo pri izboru sezonskih okusov. Ker dobro vemo, kdaj se na naših prodajnih policah znajdejo pridelki, ki so pravkar na višku sezone, jih bomo z veseljem delili z vami. Verjamemo, da jih je vredno izbrati in okušati takrat, ko je nastopil njihov čas optimalne zrelosti. Tudi zato, ker je izbira sezonskih živil okolju veliko bolj naklonjena.
Slovensko namizno grozdje gutedel
Sočne grozdne jagode so poslastica, brez katere si ne morem predstavljati jesensko obložene mize. Vendar smo pri izbiri namiznega grozdja posebej izbirčni, saj mora biti to še posebej okusno in prijetno. Prav takšno je grozdje avtohtone slovenske sorte gutedel.
Odlikuje ga tanka kožica, ko grozdno jagodo pregriznete, očara z nežnim sadnim okusom in ne pogreni. Ohranili sta se tako bela kot rdeča sorta trte gutedel, obe pa rodita grozde s srednje velikimi jagodami in zelo dobrega okusa.
Gutedel velja za odlično namizno sorto, poleg tega pa lahko iz njega pripravite tudi domači grozdni sok in marmelado. V vseh oblikah vas bo navdušil enkraten, žlahten okus.
Tradicijo pridelave gutedla ohranjajo v sadjarstvu Darsad, saj so trto nasadili v okviru sodelovanja pri projektu ohranjanja avtohtonih sort – SPAR Kot nekoč.
Zlati kivi Zespri®
Edinstvena sorta kivija pod nežno lupinico skriva sočnost in osvežujoč okus. Prispela je iz daljne dežele, ki slovi po kakovostni pridelavi kivijev in številnih novih sortah – z Nove Zelandije. Prav tam so razvili tudi vse bolj priljubljeni zlati kivi, med drugim tudi sorto Zespri® SunGold.
Sončno zlati kivi vas bo že na prvi otip očaral, če ne marate dlačic, saj ima gladko lupinico. V njej boste odkrili meso presenetljivo zlato rumene barve. Čudovito je okušati nežno teksturo, polno vitalnosti in sočnosti, ki brbončice razveseli z več sladkosti, kot običajni kivi. Seveda pa preseneti tudi kanček kislosti za harmonično sadno razvajanje.
Preprosti nasveti za uporabo kivija
Narežite kivi na kocke in ga dodajte sadnim ali zelenjavnim solatam za svež in eksotičen okus.
Ameriške borovnice iz slovenskih nasadov
Prikupne drobne borovnice so sladka mala razvada za vse generacije. V njih lahko uživamo tudi zaradi vrste, ki jo je mogoče gojiti – to so seveda priljubljene ameriške borovnice. Poletje je pravi čas za obiranje, ki zahteva veliko pridnih rok. Rastlina potrebuje oskrbo in nego vse leto, posebej med zimskim obrezovanjem in pomladnim pletjem nasadov.
Grmiči ameriških borovnic uspevajo na bolj kislih tleh, zato tudi slovenski pridelovalci poleg vseh pogojev za okolju čim bolj prijazno pridelavo zagotovijo tudi pravšnjo zemljo. Lahko smo veseli, da rastejo tudi v naših bližini, saj sveže obrane in fino prebrane borovnice po kar najkrajših poteh prispejo na naše police.
Preverite recepte z ameriškimi borovnicami
MALINE
Davno nazaj so jih nabirali ob obronkih gozdov, že od časov Antike naj bi jih gojili na vrtovih, danes pa seveda tudi v nasadih. Sezona malin v naših krajih ne traja prav dolgo – od maja do junija pri enkrat rodnih, pri dvakrat rodnih pa jih prvič obirajo zgodaj poleti in nato še od avgusta dalje.
Rastejo na grmu malinjaku, ki skuša z bodicami odvrniti obiralce. A težko se jim je upreti, ko drobni rožnato-rdeči plodovi tako zapeljivo vabijo. Pridelovalci slastne maline skrbno obirajo sproti, saj morajo dozoreti na rastlini. Zato takoj, ko so obrane, že potujejo na prodajne police.
Maline slovenskih dobaviteljev Darsad, Evrosad in Kmetija Jarkovič imajo čvrste, lepo obarvane plodove te so skrbno nabrane in zapakirane.
Preverite recepte z malinami
SLOVENSKE JAGODE
Zapeljivo rdeče in tako zelo slastne jagode zorijo tudi v Sloveniji, saj naši domači pridelovalci skrbno negujejo svoje nasade. Sladki sadeži so zelo občutljivi, okolju čim bolj prijazna pridelava je precej zahtevna, potrebuje pa tudi veliko ročnega dela.
Približno 11 mesecev pridelovalci skrbijo za jagodni nasad, da nas lahko že pred prihodom poletja razveselijo s sladkim okusom jagod, ki se jim je res težko upreti. Slovenske jagode sveže prispejo na naše police dan po obiranju, seveda po najkrajši transportni poti.
V naših trgovinah so vam na voljo jagode slovenskih pridelovalcev: Darsad, Skupina Posavje, Kmetija Jarkovič, Evrosad in Panvita.
Preverite recepte z jagodami
SLOVENSKI ZELENI ŠPARGLJI
Šparglji, predvsem zeleni, so tudi pri nas vse bolj priljubljeni. Zato je tudi slovenskih pridelovalcev vedno več, tako da lahko uživamo lokalno pridelane zelene poganjke, ki so sveže rezani in zvezani v prikupne šopke po najkrajši poti prispeli na naše prodajne police.
Zelene šparglje začnejo pridelovalci nabirati oz. rezati meseca aprila, na voljo pa so običajno še do začetka poletja. Seveda je čas nabiranja odvisen od vremenskih razmer. Zato nikakor ne smemo zamuditi tednov, ko so na voljo, in uživati v pestrem izboru jedi s šparglji.
Znanstveno mu lahko rečete tudi Asparagus offcinalis. Da bodo vsi vedeli, katero slastno zelenjavo imate v mislih, pa mu lahko rečete tako beluš kot tudi špargelj, saj v Sloveniji uporabljamo obe poimenovanji.
Preverite recepte s šparglji
PARADIŽNIK
Paradižnik, ta sočen rdeči sadež, je več kot le okusna sestavina - je simbol uravnotežene prehrane in bogate zgodovine. Njegove korenine segajo v Južno Ameriko, kjer so ga prvotno gojili Azteki. Evropejci so ga odkrili v 16. stoletju, sprva pa so ga zaradi njegove žive barve in neznanega izvora obravnavali z nezaupanjem.
Sčasoma je paradižnik osvojil kuhinje po vsem svetu, postal nepogrešljiv v mediteranskih jedeh in se uveljavil kot ključna sestavina v omakah, solatah in številnih drugih jedeh. Njegova priljubljenost ni le posledica izjemnega okusa, ampak tudi njegovih koristnih lastnosti. Paradižnik je bogat z vitaminom C, kalijem, folati in antioksidantom likopenom, ki pomaga pri boju proti prostim radikalom.
Danes, ko ga gojimo v različnih oblikah in velikostih, od češnjevega do govejega srca, paradižnik ostaja ena izmed najbolj priljubljenih in vsestranskih sestavin v kuhinji. Njegova sposobnost, da obogati vsako jed s svežino in globino okusa, ga dela nepogrešljivega v kulinaričnem svetu.
Preverite recepte s paradižniki
AVOKADO
Popularni eksotični sadež je že davno preplaval oceane in se iz pisane kulinarike Srednje Amerike, od koder izvira, preselil v vsakdanjo prehrano širom sveta. Avokado raste na drevesih in skozi vse leto uspeva v toplih krajih vse od Mehike in Gvatemale do Peruja in Kalifornije. Njegova kremna tekstura nežnega okusa, ki se skriva pod bolj ali manj nagubano, čvrsto lupino zelene, rdečerjave ali skoraj črne barve, je razlog za izjemno popularnost avokada, ki je cenjen tudi zaradi odličnih prehranskih lastnosti.
Preverite recepte z avokadom
POMARANČE
December je vrhunec sezone sočnih pomaranč, saj številne sorte dozorevajo prav v zimskih mesecih. V Španiji se sezona obiranja pomaranč tako začenja novembra in vrhunec doseže preko zime. Seveda pa nas nekatere sorte razvajajo vse do pozne pomladi ali še dlje. Pomaranče, ki so obrane na višku sezone, so slajše in sočnejše, prepoznamo jih po lepo obarvani oranžni lupini.